YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Telegram’ın Bilinmeyen Efsane Gizli Özellikleri

telegram gizli bilinmeyen özellikleri

Whatsapp’ın yeni veri politikası ile insanlar akın akın Telegram, Bip gibi alternatif mesajlaşma uygulamalarına geçiyor. Ülkemizde de oldukça fazla kullanılan Telegram uygulaması hakkında ise pek çok bilinmeyen özellik mevcut. İşte bu yazımızda sizlere Telegram gizli özelliklerinden bahsedeceğiz.

Telegram uygulaması an itibariyle 500 milyon anlık kullanıcı sayısını geçti. Whatsapp veri krizinden sonra Telegram dünya çapında 30 milyona yakın yeni kullanıcıya daha sahip oldu. Whatsapp ne kadar açıklama yapsa da kullanıcıla tarafından güven kaybeden Whatsapp halen kullanıcı kaybetmeye devam ediyor.

Her neyse burada bunları konuşacak değiliz. Gelelim asıl konumuz olan telegram gizli özellikler konusuna. Ben şahsen kendim 2 yıldan fazla süredir telegram kullanıyorum. Ve telegram kullanmamdaki en büyük sebeplerden biri de gerçekten kullanışlı gizli özelliklerinin olması. Normal kullanıcının bile za zor fark edeceği özellikler gerçekten rakiplerinden çok daha iyi. Peki gelin Telegram’ı telegram yapan o efsane gizli az bilinen özellikler neler hep birlikte görelim.

Makaleye geçmeden önce şunu da belirtrelim sizler için bu makalenin videosu da çekilmiştir. Dileyenvideo olarak izleyebilir dileyen de Telegram gizli özellikler içeriğimizi okuyabilir. Keyifli seyirler ve okumalar 🙂

telegram bilinmeyen gizli özellikler

Zamanlı Mesaj ve Sessiz Mesaj Gönderme

Telegram’da istediğiniz kişilere zamanlanmış mesaj ve sessiz mesaj gönderebilirsiniz. Nasıl yani ne demek istiyorum? Öncelikle mesajlaşma sayfasına gelin ve mesaj gönderimi yapacağınız kutucuğa bir şeyler yazın. Hemen ardından sol tarafta bulunan gönder simgesine basılı tutun. Gönder simgesine basılı tuttuktan sonra karşınıza Zamanlanmış Mesaj ile Ses olmadan gönder seçenekleri çıkacak.

Zamanlanmış mesaj ile mesajınızı istediğiniz tarih ve saatte karşı tarafa iletilmesini sağlayabilirsiniz. Ses olmadan gönder seçeneği ile de kaşı tarafın bildirim sesleri açık olsa dahil siz bu seçeneği işaretleyip mesajınızı gönderirseniz mesajınız arşı tarafa sessiz bir şekilde iletilecektir.

Telegram’da Mesajı Düzenleme Özelliği

Evet değerli arakdaşlar Telegram’da mesaj düzenleme özelliği bile mevcut. Diyelim ki karşı tarafa mesaj gönderiniz ve hemen düzenlemek istiyorsunuz.

  • Mesajın üzerine basılı tutun.
  • Daha sonra en üst kısımda bulunan kalem ikonuna tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra mesajınızı karşı tarafa göndermiş olsanız bile mesajı kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Telegram Akıllı Arama Özelliği

Telegram da aynı zamanda akıllı arama özelliği de mevcut. Bu özellik ile youtube gif gibi sitelerden video ve gif arayıp hemen karşı tarafa iletebilirsiniz. Akıllı aramayı kullanabilmek için ise @youtube yazıp boşluk bırakın ardından aramak istediğiniz videonun ismini yazın. Veya gif aramak istiyorsanız ise aynı şekilde @gif yazıp boşluk bırakarak göndermek istediğiniz gifin türünü yazın.

Telegram’da Metin Seçme Özelliği

Telegram’da herhangi bir sohbetteki metinin dilediğiniz yerini kopyalabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için sohbet kutucuğunun üzerine basılı tutun daha sonra parmağınızı kaldırıp bir daha basılı tutun. Ve bu sefer konuşmanın istediğiniz bölümünü kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Telegram Kayıtlı Mesajlar

Gelelim bir diğer Telegram bilinmeyen özelliğe. Telegram’da aynı zamanda mesajları kaydetme özelliği de mevcut. Bu özellik ile istediğiniz konuşmayı kaydederek daha sonra tekrardan bu konuşmaya dönüş yapabilirsiniz. Telegramda mesajları kaydetmek için sohbet ekranına gelin. Kayıt etmek istediğiniz mesajın üzerine basılı tutun. Daha sonra üst kısımda bulunan ilet ikonuna basın. İlet ikonuna bastıktan sonra en üst kısımda bulunan mesajı kaydet seçeneği çıkacaktır. Buraya basarak mesajı kaydedebilirsiniz.

Telegram’da kaydedilen mesaja erişmek için ise isterseniz ana sayfadan istersenizde sol menüden kayıtlı mesajlara erişebilirsiniz.

Telegram’da Videoları ve Fotoğrafları Orjinal Çözünürlüğünde Gönderme

Telegram’ın bir başka az bilinen özelliği ise fotoğrafların ve videoların çözünürlüğünü düşürmeden orijinl hali ile karşı tarafa iletme özelliği. Bu özelliği kullanabilmek için göndereceğiniz dosyayı seçin ve sağ üst kısımda bulunan sıkıştırmadan gönder seçeneğini işaretleyin. Böylelikle fotoğraf ve videolarınız karşı tarafa orijinal çözünürlüğü ile ulaştırılacak.

Telegram Uygulama Kilidi

Telegram’ın içerisinde aynı zamanda uygulama kilidi de mevcut. Sizin belirlediğiniz bir şifre telegram uygulamasına koyarak her girişte bu şifrenin çıkmasına imkan sağlayabilirsiniz. Sol menüden uygulama kilidi seçeneğinden bu ayarlamaları yapabilirsiniz.

Telegram Otomatik Hesap Silme Özelliği

Telegram’ın bilinmeyen özellikleri arasında otomatik hesap silme de var. Bu özellik ile hesabınıza uzun süre giriş yapmadığınız takdirde hesabın otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Gizlilik ayarları içerisinde bu ayara erişebilirsiniz.

Telegram Tema Rengi Değiştirme

Evet arkadaşlar telegram da sohbet renginden tutun mesajların ovallığını bile ayarlayabileceğiniz özellikler mevcut. Telegrm da görünüm ve tema gibi ayarları yapmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Ayarlar > Sohbet Ayarları

Telegram’da Klasör İçine Alma

Telegram da az bilinen bir diğer özellik ise mesajları ve kişileri klasör içine alarak ana sayfaya koyma özelliği oluyor. Yani arkadaşlar örnek vereyim sizler iş, arkadaş, aile gibi kişileri ana sayfanızda gruplandırabilirsiniz. Bu ayarı uygulamak için ise Ayarlar’a gelin daha sonra klasör seçeneğine tıklayın ve yeni bir klasör oluşturun. Klasör oluşturduktan sonra zaten Telegram sizlere hangi kişileri bu klasöre göndermenizi isteyecek. Kişileri de seçtikten sonra klsörünüz ana sayfanızda belirecektir. Gayet hoş bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Telegram Gizli Sohbet Özelliği

Son olarak Telegram içerisinde gizli mesajlaşma özelliği de mevcut. Gizli mesajlaşma özelliği ile sohbetiniz uçtan uca şifrelenir ve mesaj içerisinde ekran görüntüsü alınmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda özelliğin içerisinde yok etme zamanlayıcısı da mevut. Yok etme zamanlayıcısı ile bu gizli mesajın ne zaman silineceğini de ayarlayabilirsiniz.