YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Windows’unuzu Güvende Tutmak için 5 Yöntem

windows 10 korumanın yöntemleri yolları

Güvenlik, insanlık boyunca temel gereksinimlerin başında gelmiştir. Güvenli ortamlar ilkel çağlardan beri insanların korundukları mekanları temsil etmiştir. Yıllar geçtikçe bu ihtiyaç çekirdeğini korumuş ve farklı dallarda artış göstermiştir. Öncelikle kişisel ve mekan güvenliği kendini diğer eşyalara ve sanal nesnelere yöneltmiştir. Teknolojinin hızlı gelişimi de güvenlik ihtiyacının varlığını azaltmadı daha da artırmış oldu.

Dijital dünya her geçen gün farklı cihazları hayatımıza kazandırıyor. Düne kadar evimizdeki koca koca ev aletlerinde gördüğümüz dijital ekranları, televizyondaki akışı şuan cebimizde taşıyoruz. Akıllı telefonlarımızdan çevremizdeki tüm sanal ve gerçek öğeleri kontrol edip yönetebilmek aynı zamanda güvenlik sorununu da yanında getiriyor. Yapacağınız muhtemel en küçük hata ya da dikkatsizlik size kötü niyetli kişilerin hedefi haline getirebilir. Tek tuşla yapılacak bir işlem size maddi ve manevi kayıplar yaşatabilir. Bunun için internette dolaşırken daha dikkatli olmalı, hızlı ve çabuk hareket etmekten kaçınmalı. İnternette ziyaret ettiğiniz web sitesi ya da kullandığınız mobil uygulamalarda çıkan mesajları kontrol etmelisiniz ve iyi okumalısınız. Bu tip yanlışları ve kötü durumları önlemek için Windows 10 ile iyi çalışan VPN servislerini yazının ilerleyen bölümlerinde sizinle paylaşacağız. Aynı zamanda ziyaret ettiğiniz ya da kullandığınız mobil uygulamaların resmi uygulama ya da web sitesi olmasına özen gösterin. Web sitelerini ziyaret ederken sitenin https:// ön ekine sahip olmasını kontrol edin.

windows 10 da güvenlik

Yukarıda saydığımız basit kontroller sayesinde kolayca güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Windows işletim sistemine sahip cihazınız ya da bilgisayarınız varsa başınız biraz daha fazla dertte olabilir. Windows işletim sistemli bilgisayarlar kullanım oranları yüksek olduğu için saldırılara daha fazla açıktır. Kötü niyetli kişiler Windows kullanıcı sayısı fazla olduğu için yapmak istedikleri hasarın yüksek oranda olmasını istedikleri için kötü niyetli virüs denebilecek yazılımları Windows bilgisayarlara uygun geliştiriyorlar. Virüsler insan vücudundaki hareket ettiği yöntemi dijital dünyada da devam ettiriyor. Kendini sürekli kontrolsüz olarak kopyalamak, hücreleri yok ettiği gibi PC’deki verileri aniden silmek ve tamamını geri döndürülemez hale getirmek bunlardan bazıları. Yine insan vücudu içinde mutasyona uğrayıp kendini yok etmeye çalışan antikolara karşı önlem alan virüsler benzer işlemi dijital dünyada PC’lerde ya da bulaştıkları cihazlarda da yapıyorlar. Bilgisayar virüsleri bulaştıkları bilgisayarda kendini değiştirerek tekrar kopyalayıp anti virüslerin tespit etmesini zorlaştırıyorlar. Bu durumda hayatlarına devam etmiş oluyorlar ta ki anti virüsler onları algılayıp PC’den silene kadar.

Bilgisayarınızın daha güvenli olabilmesi için onaylı kabul gören ve sahte olmayan ücreti ödenmiş bir anti virüs yazılımına sahip olmanız daha iyi olur. Antivirüsler şuan internetten gelen tehlikelere karşı da koruma sağlıyor. Ziyaret ettiğiniz internet siteleri ya da internet üzerinden indirilen müzik video resim gibi içerikler aracılığı ile zararlı yazılımlar ve virüsler yüklenebilir. Artık PC’ler değil cebimizde ve her an elimizin altında olan akıllı telefonlarımıza bile virüsler kolaylıkla bulaşabiliyor. Bununla baş etmenin birden farklı yolu var. Öncelikle güvenilir şekilde internete bağlandığınızdan emin olmalısınız.

İnternette giriş yapamadığınız sitelere kolayca erişmek için VPN programları kullanmanız gerekebilir. VPN uygulamaları genelde birçok özellik taşır, bunlardan en önemli olanları hız ve güvenliktir. Çünkü kullandığınız VPN sürekli internete bağlı olmalı kesilmeler yaşanmamalı ve onanim olarak internetteki kimliğinizi temsil etmeli. Kullanıcıların gizliliklerini ve güvenliklerini korumak istemeleri oldukça doğaldır. Sizin de günün birinde VPN kullanma ihtiyacınız olabilir. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve Windows 10 ile iyi çalışan bir VPN servisine ihtiyacınız varsa size bazı önerilerimiz olacak. VPN servisleri internette oldukça fazla sayıda bulunuyor. Bunlardan Windows ile uyumlu en iyi ve güvenli çalışanları sizler için sıralamaya çalıştık. ExpressVPN uygulaması örneğin size bilgisayar korsanlarından korur, çok hızlı ve güvenli internet bağlantısı sağlar. Üstelik bilgisayarınıza toplam 2 dakikada kurulumunu yapabilirsiniz. NordVPN de yine verilerinizi şifreli olarak iletir güvenlik sağlarken Windows XP’den Windows 10’a kadar geniş yelpazede bir uyumluluğa sahiptir. CyberGhost VPN ise diğerlerinin taşıdığı özelliklerin yanında P2P servisleriyle sağlıklı çalışır. PrivateVPN ve yine IPVanish VPN servisleri de sınırsız band genişliği sunar, dünyanın her yerinden video içeriklerine erişiminizi sağlar. Sizi internette yarı yolda bırakmaz, internet servis sağlayıcıların (ISP) size yaptığı kısıtlamaları ortadan kaldırarak daha özgür internete erişiminizi sağlar. Size sunduğumuz VPN servisi karşılatırmalarına üstteki Windows 10 ile çalışan iyi VPN linkinden inceleyip kararınızı verebilirsiniz.