YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Teknoloji Meraklılarının ve Girişimci Beyinlerin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

teknoloji meraklılarının okuması gereken kitaplar

5. Elon Musk- Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde- Ashlee Vance

Elon Musk- Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde
Elon Musk- Tesla, Spacex ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

New York Times Çok Satanlar, Amazon Yılın En İyi Kitabı, Wall Street Journal Yılın En İyi İş Dünyası Kitabı unvanlarına sahip tüm dünyada ses getirmiş ilham verici kitaplardan biri. 1971 doğumlu genç bir girişimcinin dünya devlerine ve dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasını anlatan sıra dışı bir kitap. Kitabın yazarı Elon Musk’ı tanıyan yüzlerce insanla ve Elon Musk ile 30 saat görüşerek bu çılgın kitabı ortaya çıkarmıştır.

Elon Musk’ın çocukluğundan bugününe kadar başarılarla dolu hikayesini anlatan kitap ayrıca Musk’ın bu hayatının başlangıç kaynağına da kitapta yer verdi. 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğan Musk çocukluğunu burada geçirdi. 10 yaşında ilk kişisel bilgisayarını aldı, programlamayı öğrendi ve 12 yaşında “Blastar” adında kendi yaptığı oyununu satarak 500$ kazandı. Ve belki de büyük başarılarının ilk adımlarını atmış oldu. Kitabın ayırt edici özelliklerinden biri de gerçek hayatın ele alınması olmuş. Geniş çaplı bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bu müthiş kitap teknoloji ve girişimciliğe ilgi duyanların baş ucu eseri olacak nitelikte.

4. Sıfırdan Bire- Peter Thiel

sıfırdan bire
Sıfırdan Bire

Facebook, Microsoft, Paypal, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsapp gibi bir startup fikriniz varsa veya siz de bir şirket açmak ve yönetmek için istiyorsanız bu kitap sizin için rehber niteliğinde. Kitapta özellikle girişimciliğe yeni başlayan genç beyinlerin yaptıkları hatalar üzerinde duruluyor. Büyük şirketlerin geldikleri konuma ulaşıncaya kadar yaşadıkları zorlukları ve izledikleri yöntemleri anlatan yazar ayrıca birçok teknoloji adamının da takdirini toplamıştır:

“Bu kitap dünyada nasıl yeni bir değer yaratılacağına dair yepyeni ve canlandırıcı fikirlerle dolu.” 
MARK ZUCKERBERG, Facebook’un CEO’su
 
 “Peter Thiel birçok çıkış yapan şirket kurdu, Sıfırdan Bire bunu nasıl başardığını anlatıyor.”
ELON MUSK, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su
 
Sıfırdan Bire, yeni girişimciler ve sürekli kendilerini geliştirmek isteyen büyük şirketler için çok önemli bir kılavuz. Bu kitabı okuyun, Peter’ın meydan okumasını kabul edin ve beklentilerin ötesine geçecek bir iş kurun.”
JEFF IMMELT, General Electric’in CEO’su

3. Google Nasıl Yönetiliyor?- Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg

Google Nasıl Yönetiliyor
Google Nasıl Yönetiliyor?

Dünya genelinde adından en çok söz ettiren, en hızlı büyüyen dev bir şirketin doğuşu, gelişimi ve olağanüstü hikayesini anlatan ve şirketin yöneticilerinden Eric Schmidt- Jonathan Rosenberg ikilisi tarafından kaleme alınan bu eser dünya genelinde en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başardı. Kitap genel olarak şirket kurma hayali olan girişimcilere yol göstermek üzerine yazılmış. Bu konuda fikir verilirken Google’ ın doğuşu ve gelişimi üzerinden de bilgiler verilerek somut çıkarımlar elde ediliyor.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan kitap, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

2.Alibaba Jack Ma’ nın Evi- Duncan Clark

Alibaba Jack Ma' nın Evi
Alibaba Jack Ma’ nın Evi

Alibaba. Dev bir teknoloji şirketi için biraz saçma ve tuhaf bir isim. Kurucu Jack Ma, bu ismin hikayesini şöyle anlatıyor: San Francisco’ya yaptığım bir seyahatte aklıma geldi: “Öğle yemeği yiyordum, yanıma garson geldi. Ona ‘Ali Baba’yı biliyor musun?’ diye sordum. ‘Evet!’ dedi. ‘Nedir peki?’ dedim. ‘Açıl susam açıl’ diye cevap verdi.”

Çin’ deki küçük işletmeleri dünya devleriyle buluşturan idealist bir öğretmenin hayat hikayesini anlatan bu kitap okuyuculara ilham vermeye devam ediyor. Çin’ deki üretim ve girişimciliğe büyük katkılar sunan bu baş yapıt teknolojiye ilham veren kitaplar arasında baş ucu kitabı niteliğinde.

1. Sızma Sanatı- Kevin D. Mitnick

Sızma Sanatı
Sızma Sanatı

Bu kitap ise girişimcilik fikrinden ziyade, teknolojinin karanlık dünyasına ve güvenlik yönüne vurgu yapıyor. Özellikle yazılıma yeni yönelen kişiler için teknolojinin karanlık dünyasına yönelmek neredeyse kaçınılmaz oluyor. İşte bu eserde de teknolojinin sırlarına açıklık getiren bölümler mevcut. Birçok girişimcinin hayranlıkla anlattığı kitap hala satılmaya devam ediyor:

“Rahat koltuğunuzda otururken, bilgisayar suçlarının engel tanımaz dünyasına gireceksiniz. Mitnick bize, her biri gerçek bir bilgisayar korsanıyla gerçek bir saldırı hakkında yapılmış on çarpıcı bölüm sunuyor. Bilgi güvenliğine ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap.” Tom Parker, Global InterSec LLC Bilgisayar Güvenlik Analisti ve kurucusu

“Bu yasadışı eylemlere harcanan olağanüstü zekâyı düşününce hayrete düşmemek elde değil. Bir de bu dahiler becerilerini iyi işler için kullansalar, neler yapabilirlerdi hayal edin. İster eğlence, isterse eğitim için olsun, bu kitabı tavsiye ediyorum.”
About.com

Teknolojiyi keşfetmek adına ve girişimciliğin sırlarını öğrenmek adına önemli beyinlerin de tavsiye ettiği bu baş yapıtlar kesinlikle okunmaya değer…