YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

İşte Koronavirüs Etkisiyle Şehirlerdeki Hareket Oranını gösteren Güncel Harita!

Koronavirüsün etkisinin çok arttığı bu dönemde birçok ülkede sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesiyle hemen hemen dünyanın her köşesinde ölüm sessizliği mevcut. Bu sebeple ekonomiden spora, siyasetten pazarlamaya birçok alanda hayat durma noktasına gelmiş durumda.

2017 yılından beri Türkiye’de de aktif olarak kullanılan Citymapper’ın hareketlilik platformunda dünya üzerindeki birçok şehrin hareketlilik oranlarını geçtiğimiz hafta, son 7 gün ve dün seçenekleri kapsamında görmek mümkün. Örneğin; İtalya’nın Milano kentine baktığımızda, geçtiğimiz hafta hareket oranının yüzde 9, son 7 gün içindeki hareket oranının yüzde 5 ve dünkü hareket oranının yüzde 3 olduğunu görüyoruz. Coronavirüs salgınının bilançosunun en ağır olduğu İtalya’da her geçen gün dışarı çıkan insan sayısı daha da azalıyor. 

“İstanbul’da Hareket oranı Yüzde 93’ten Yüzde 11’e Düştü”

cıtymapper
cıtymapper

Durum diğer şehirler için de pek farklı sayılmaz. Hemen hemen çoğu şehrin hareketlilik oranlarının gün geçtikçe düştüğünü görebiliyoruz. İstanbul’a baktığımızda geçtiğimiz hafta hareketlilik oranı yüzde 93 iken, son 7 günde yüzde 27 ve dün yüzde 11 olduğunu görebiliyoruz. Bu veri bile birçok insanın evinde kaldığını kanıtlıyor diyebiliriz.

2011 yılında Azmat Yusuf tarafından kurulan Citymapper, hem istediğiniz rotalarda çevrimdışı harita kullanımanıza hem de yolculuğunuzun varış süresini ve anlık konumunuzu başkalarıyla paylaşmanıza imkan tanıyor. Platform şehir içindeki birçok ulaşım türünü bir araya getiriyor ve böylece genel hareketliliğin oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Şehirlerin hareketlilik oranını güncel olarak takip etmek için tıklayabilirsiniz.