YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Tarihte Yaşanmış En Korkunç 5 Katliam

Tarihte yaşanmış en korkunç katliamlar

Tarihte Yaşanmış En Kanlı 5 Katliam

5.Nanking Katliamı(1937)

Nanking Katliamı, aynı zamanda insanlık tarihinde kadınlara karşı en büyük kitlesel saldırı olan Nanjing olarak da tanınıyor. Çatışma 1937’nin başlarında devlet ve halk arasında toplu katliamlara yol açan Japon ve Çinliler arasındaydı. Katliam, “Nanking Tecavüzü” olarak tanındı, çünkü kadına karşı işlenen suçlar çoğunluktaydı. Kitlesel öldürme, yaklaşık 300.000 kişinin ölümüyle altı uzun hafta boyunca gerçekleştirildi.

Japonlar, Çinliler Üzerinde İnsanlık Dışı Deneyler Yaptı

yapılan deneyler
yapılan deneyler

Japon Cerrah Generali Shirō Ishii, I. Dünya Savaşı’ndaki kimyasal kullanımından etkilenerek İkinci Çin-Japon Savaşı’nda kimyasal silahları Japon zaferinin anahtarı haline getirmeye kararlıydı. Harbin’in hemen dışında insan deneyleri için bir laboratuvar kurdu. 

İnsanların vücudundan kan damlaları akıtılırken, Japon doktorlar izledi ve vücutlarının nasıl kötüleştiğine dikkat ederek notlar aldılar. Bir başka köşede, bilim adamları, insanlar hala hayatta iken iç organlarını inceleyebilmeleri için nasıl öldüklerini veya canlandırıldıklarını gözlemlemek adına veba enjekte ediliyordu.

4.Ruanda Soykırımı

Ruanda soykırımı
Ruanda Soykırımı

Ruanda Soykırımı, tarihteki en acımasız Soykırımlardan biridir ve yaklaşık 500.000 ila 1.000.000 kişinin ölümüne sebep olan korkunç öldürmelerle karşı karşıyadır. Ruanda soykırımı Büyük Afrika Gölü çevresinde yaşayan ve ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Hutu kabilesinin üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Kurbanlar ilk olarak çoğunluk olan Hutu kabilesi tarafından azınlık olan Tutsi kabilesinin daha aşağı/kalitesiz olduğu ortaya atıldı.

Nisan 1994’te Brundi Başkanı Cyprien Ntaryamira ve Habyarimana uçaklara ateş emri verdi, bu saldırı sonucunda Hutu’ların çoğunluğu ile beraber bazı yerel topluluklar da zarar gördü. Ruanda Silahlı Kuvvetleri, haberlerin devlete yayılmasından sonra kentteki bütün yolları engellemeye karar verdi ve azınlık halkı da acımasızca katledildi. Son olarak, 2003 yılında çatışmayı tamamen ortadan kaldıran yeni bir seçim anayasası kabul edildi.

3.Holocaust(1941)

holocaust katliamı
Holocaust Katliamı
  • Katılımcı sayısı: 200.000
  • Dönem: 1941 – 8 Mayıs 1945
  • Bölge: Nazi Almanyası geneli ve Alman işgal toprakları
  • Hedef: Yahudiler, Slavlar, Romanlar, eşcinseller, engelli siviller, esirler ve siyasi muhalifler

Yunancada Tamamen Yanmış anlamına gelen Holokost, 1945’te yaklaşık 6 milyon Avrupalı Yahudi’nin toplu katledildiği durumu ifade etmek için kullanılmaktadır. Katliamın tüm faturası II. Dünya Savaşı sırasında Alman Nazi Lideri olan Adolf Hitler’e kesilmektedir. Katliamın arka planındaki sebep Yahudilerin Almanlardan daha aşağı bir ırka mensup olması ile açıklanmaktadır. Nazilerin Savaşın erken dönemlerinde Polonya’daki beş bölgede inşa edilen toplama kamplarında öldürmek için birçok genç, yaşlı ve hasta insanları hedef aldı. Çoğunlukla her gün yaklaşık 12 bin insanı öldüren ve 1947’de sona eren Nazi devrimi sonrasında bile devam etti.

2.Stalin Massacre

stalin massacre
Stalin Massacre

Joseph Stalin 1920’lerin ortasında Sovyetler Birliği için tüm zamanların en tehlikeli diktatörlerinden biriydi. Stalin 1953’teki ölümüne kadar devletteki büyük ölümlere kapsamlı şekilde katkıda bulundu. Başarısız tarım politikaları nedeniyle Stalin, devletin her köşesini ceset ve pislikle doldurmak için yaklaşık 20-25 milyon insanı katletti. Devleti acımasızca öldürerek kölelerin tek bir varisi olarak kabul ettirebilecek kadar büyük bir kitle katliamıyla müthiş bir tarih yarattı. Stalin’in 1930’dan önce bir milyon insanını idam ettiği açıklandı.

1.Büyük Atılım İleri Katliamı

büyük atılım katliamı
büyük atılım ileri katliamı

1958-1961 yılları arasında Çin Komünist Partisi tarafından gerçekleştirilen ekonomik ve sosyal bir kampanyaydı. Mao Zedong liderliğindeki kampanya hızlı bir sanayileşme ve kolektifleştirme yoluyla ülkeyi tarım ekonomisinden sosyalist bir topluma dönüştürmeyi amaçlıyordu. Ancak kampanya başarısızlıkla sonuçlandı ve kampanyanın neden olduğu tahmin edilen kıtlık sonucunda on milyonlarca kişi hayatını kaybetti.

Büyük İleri Atılım Çin‘de ve uluslararası alanda büyük bir ekonomik başarısızlık ve insani felaket olarak görülmektedir.

İleriye doğru büyük atılımın ardındaki temel amaç, sanayileşme hızını hızlandırmak ve insan gücüne büyük bir vurgu. Ancak, bu durum büyük ölçekli endüstrilerin azalması ve sonuçta tarımsal sanayilerin başarısızlığa uğraması nedeniyle devlet çapında büyük çaplı bir katliam ve katliam yaşanmasına neden oldu. Bu dönemde açlık çok yüksekti ve ölümcül bir şekilde 20-35 milyona ulaşan devlet genelinde toplu katliam ve ölümlere yol açtı.