YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

10 Dakikada Android Telefonunuzu Hızlandırmanın Yolları

Android telefonunuzdan ilk halindeki perfonmasından eser kalmamış olabilir. Ki bu gayet normaldir. Çünkü elektronik parçaların sınırlı bir ömrü vardır. Bu parçalar kullanıldıkça performans kaybederler ve ilerleyen zamanlarda ciddi yavaşlamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bizler bu yazımızda sizlere android telefonları nasıl hızlandırabileceğimizi anlatacağız. Bu adımlar ile birlikte android telefonu hızlandırmak çocuk oyuncağı olacak.

Android Telefonu Hızlandırma Rehberi

1. Telefonunuzda Biraz Yer Açın

depolama

Android telefonunuzda depolama alanı azaldıysa bu telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilecek bir etkendir. Çünkü depolama alanı azaldığında bazı uygulamaların düzgün çalışması için depolama alanına ihtiyacı olacaktır. Sizlere benden bir tavsiye; telefonunuzda depolama alanı %75’i geçmesin. Depolama alanınız dolduktan sonra dosyalarınızı herhangi bir bulut depolama servisinde muhafaza edebilirsiniz. Ki bu yöntem oldukça güvenilir ve pratiktir.

2. Mümkün Olduğunca Widgetlerden Uzak Durun

widget

Telefonlarımızdaki widgetler ne kadar işimize yarasa da büyük bir dezavantajı var aslında. Widgetler sürekli ana sayfada çalıştıkları için ciddi manada ram tüketirler. Widgetleri ana ekrandan sildikten sonra farkı anlayacaksınız.

3. Gereksiz Animasyonlardan Kaçının

Android de epey fazla animasyon çeşitliliği var. (Ana ekrandaki sayfa geçişleri, uygulamalar arası geçiş efektleri gibi…) Bu efekt ve animasyonlarda hem telefonu yavaşlatır hemde bataryayı su gibi içerler.

Ayarlar kısmındaki Geliştirici Seçeneklerinden animasyon ayarlarını kapatabilirsiniz.

4. Arka Planda Açık Uygulama Bırakmayın

Çevremdeki arkadaşlarımda olmak üzere çoğu kişiler android telefonundaki son uygulamalarını kapatmazlar. Hatta bunu alışkanlık haline getirmişler diyebiliriz. O kapatılmayan uygulamalar telefonun bataryası tükenene kadar çalışmaya devam eder. Hem telefonunuzun perfonmasını düşürür hemde şarjınızı çabucak bitirir.

5. 3. Parti Telefon Hızlandırma Uygulamalarını Kurmayın

Android de bulunan hiç bir uygulama cihazınızın perfonmasını doğrudan arttırma yeteneğine sahip olamazlar. Bu gibi 3. parti uygulamalar android telefonunuzu hızlandırmak yerine tam tersi fazladan ram ve depolama alanı kullanarak cihazınızı yoracaktır. Eğer mobil cihazınızda telefon hızlandırma adı altında bulunan uygulama var ise kesinlikle silmenizi öneririz.

6. Ara Sıra Telefonunuzu Sıfırlayın

Telefonunuza senede da bir format attırabilirsiniz. Gerekli dosyalarınızı ve uygulamalarınızı yedekledikten sonra cihazınızı arada sıfırlamak cihazınızı hızlandırabilir. Bazen virüslerden dolayı cihazımız yavaşlayabiliyor. Bunun en iyi çözümü de cihazınızı sıfırlamaktan geçiyor.

7. Cihazınızı Sürekli Güncel Tutun

telefonu güncel tutun

Gerek yazılımsal güncellemeler ve gerek uygulama güncellemeleri olmak üzere her zaman kontrol edin ve cihazınıza her zaman son güncellemeleri kurun. Telefonunuzu hızlandırmanın en temel uygulamalarındandır.

android telefon hızlandırmak, telefon nasıl hızlandırılır, akıllı telefonları hızlandırmanın yolları, telefon hızlandırma yöntemleri