YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Covid-19 Salgınından Sonra, Hayata İngiliz Kalma – Evde İngilizce Öğren

Her ne kadar ‘Salgın Küresel Mücadele Ulusal’ parolası ile mücadele etsek de bu hayatta unutulmaması gereken bir tek kural vardır. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’  

Evet günümüz hastalığı korona virüs salgını bir çok ülkede sağlık sorunlarının en üst seviyeye çıkmasına sebep olmuştur. Peki nedir bu sağlık sorunları?

Koronanın şüphesiz en önemli sağlık sorunu binlerce ölüme neden olmasıdır. Ölümleri minimal düzeye çekmek için gecesini gündüzüne katan, ailesini insanları kurtarmak için 2. sıraya koyan en önemli pay kesinlikle doktorlarımızındır.

Doktorlar ve ölümle mücadele eden insanlığın dışında salgından korunmak amacı ile kendini karantinaya alan bir başka yaşam mücadelesi var. Bu yaşam mücadelesi nedir?

Elbette bu kötü günler geride kalacak, tabi ki bu düşüşün bir dönüm noktası olacak, ama önemli olan ise o dönüşün mükemmel olmasıdır. Bu mükemmele gidecek yol tabi ki bizim elimizdedir. Kendimizi sürekli olarak gelişime açık olarak boş vakitlerimizi ileride nelerin bize katkı yapacağını düşünerek de bir yol haritası oluşturmalıyız. Çünkü hayat devam ediyor, bakmak ile hükümlü olduğumuz bir ailemiz olabilir veya hedefleri olan bir kişide olabiliriz bunun için kendimizi geliştirme konusunda bu evde kalınan süreleri bir avantaj olarak görmeliyiz. Peki bu avantajlar dünyasında neler yapılabilir?

İş görüşmelerinde istenilen ilk şartlardan ve en önemli parametre olarak görülen benimde üstünde duracağım ‘ DO YOU SPEAK ENGLİSH ‘ 🙂

Evet ülke olarak en zorluk çektiğimiz yeni bir dil öğrenme eğilimimiz olduğunu kesinlikle istatistiklere bakarak söyleyebiliriz. Okullarda verilen eğitime dayalı olarak görülse de ilk cümlede belirttiğim gibi ‘ HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN ASILIR’ kelimesi kendine yer buluyor. Yeni bir şey öğrenirken kesinlikle eğlendirici aktivite olarak sizlere sunulan platformları seçin. Peki nedir bu platformlar ?

evde ingilizce öğrenmek
  1. DUOLİNGO, gayet eğlenceli, basit anlaşılabilen, ilgili platformlarda tartışabileceğin, arkadaşlarınla istediğin dile iletişim kurarak dilini geliştirebileceğin bir uygulamadır.
  2. VOSCREEN (benim favorilerimin arasındadır.) Sizlere belli bir ingilizce video kesitini sunarak gerek ingilizce cc de olacak şekilde (başlangıç seviyesi için önerilir) gerek alt yazısız (ingilizce seviyesini ileri düzeye taşıyanlar için önerilir) işaretleyerek cevap verilir. Ayrıca Voscreen’ in sunmuş olduğu bir olanak ise sizin izlemiş olduğunuz film veya dizi kesitinin nerede yayınlandığını, yönetmeni, filmi adı gibi birden çok bilgi vererek sizlerin kültürel alanda da bilgi almanızı sağlıyor.
  3. BUSUU – Duolingo gibi birden fazla dil seçeneği ile kullanıcılara yeni bir dil öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu bizlere gösteriyor.
  4. Hello Talk – İngilizce öğretmek amacı ile değil kullanıcılar ile konuşma yapmayı öğretmek için yaratılan bir uygulamadır. Burada ses göndermekten veya sesli olarak ingilizce konuşmaktan çekinmezseniz gerçekten konuşma becerinizin gelişeceğini izleyeceksiniz.
  5. QuizUP – Sadece İngilizce öğrenmek maalesef hayatımız için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında gündemimizi dünya gündemini takipte bu dünyadaki yerimizi sorgulamada önemli ölçütlerindendir. Bunun için tasarlanmış bilgi yarışması olan QuizUP kullanıcılarını sosyal anlamda eğlenceli ve öğretici bir yarışmaya sokarak hem ingilizce hemde kültürel anlamda bilgiler almasına olanak tanıyordur.

Evet hayattan hangi bilgileri alabiliyorsak almalıyız bilginin iyisi veya kötüsü olmaz bunun için ilk iş olarak salgından sonra yapılacak iş başvuruları için CV’ne kendi çabalarınla emeğinle öğrendiğin ‘YES, I SPEAK ENGLİSH’ ekle.

Sağlıkla kalın.