YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Kısayol İle Pc de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Pc Bilgisayar Kısayol İle Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda kısayol ile ekran görüntüsü nasıl alabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Pc kısayol ile ekran görüntüsü alma yöntemleri nelerdir?

Mac OS ve Windows için kısayol ekran görüntüsü ayarları farklılık göstermektedir. Gelin hep beraber bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır bir göz gezdirelim.

Windows Bilgisayarlarda Kısayol İle Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu

Windows işletim sistemli bilgisayarda kısayol ile ekran görüntüsü almak için Windows + PrtSc tuşlarına birlikte basın. Bu tuşlara birlikte bastıktan sonra ekran görüntüsünü bilgisayar kaydedecektir.

Çektiğimiz ekran görüntüsünün nereye kayıt edildiğine bir bakalım:

Windows çekilen ekran görüntüsü Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kayıt ediliyor. Bu yolu izleyerek kısayol ile çektiğiniz ekran görüntülerine erişebilirsiniz.

Mac OS Kısayol İle Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac OS işletim sistemde kısayol ile ekran görüntüsü almak windows işletim sistemine göre biraz daha karışık. Apple Mac kısayol ile ekran görüntüsü almak için Shift-Komut-3 tuşlarına basın. Çektiğiniz ekran görüntüsü masaüstüne kaydedilecektir.

Mac OS Pencere Ekran Görüntüsü Alma
Mac OS Pencere Ekran Görüntüsü Alma

Başta mac os’larda ekran görüntüsü almak biraz daha karışık demiştik. Çünkü mac os’larda farklı farklı ekran görüntüsü alma kısayolları var. Daha fazla bilgi için apple resmi blog sitesindeki mac os ekran resmi kaydetme yazısına bakmanızı tavsiye ederiz.