YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Apple Türkiye’de İndirime Gideceğini Açıkladı

apple zarar

Apple son zamanlardaki satış rakamlarının ciddi oranda düşmesini ufak çaplı bir dalgalanma olarak kabul etmişti. Bu olayı pek fazla sorun etmeyen apple şirketi son günlerde işi ciddiye almaya başladı.

Apple başarısız satış rakamlarını tekrar eskisi gibi kara çevirmek için çözüm arıyor. Apple’ın satışı Samsung gibi Android telefonlardan daha az olmasına rağmen çok daha fazla kar ediyordu. Bunun nedeni Apple ürünlerinin katma değerinin yüksek olmasıydı.Fakat bu plan son zamanlarda artık işe yaramıyor gibi. Aşırı bir zararın apple şirketini korkuttuğu görülüyor. Apple bu durumdan kurtulabilmek için ucuz modellerini tekrar üretme ve Apple ürünlerinde ciddi indirime gitmeyi planlıyor.

Apple CEO’su TİM COOK konuştuğu bir programda ilk defa Türkiye ve Çin pazarında zarar ettiklerini açıkladı.

Tim Cook – Apple CEO’su

 Apple CEO’su Tim Cook’un açıklamaları şu şekilde:

“iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale sokmaya karar verdik. Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesi bizleri çok fazla etkiledi. Özellikle Türkiye’de TL’nin bir yılda %33 değer kaybetmesiyle satışlarımız 700 milyon dolarlık bir kayba uğradı. Kur farkı dolayısıyla sorun yaşadığımız bu ülkelerde indirime gitmeyi düşünüyoruz.”

Tim Cook

Apple bildiğiniz üzere telefon fiyatlarını ülkelere göre değil ABD’deki sabit dolar kuruna göre kendisi belirliyordu.Örneğin bir X model telefonunu dünyanın her yerinde 1000 dolara Apple resmi sitesine koyuyordu. Ancak bazı ülkelerin yerel para birimi dolar karşısında değer kaybedince bu politika işlevsiz bir hal aldı. Türkiye de bu ülkelerden biri maalesef. Örnek verecek olursak;

 iPhone 7 32GB fiyatı;

 Apple’nin kendi sitesinde 4.499TL

Vatan Bilgisayar’da 3.499TL

Teknosa da 3.499TL

Peki bizce iPhone fiyatları türkiye de ne kadar olur?

Apple öncelikle ülkelerin para biriminin dolar karşısındaki değerine göre fiyat belirlemelidir ve her ülkede fiyatlar sabit olmamalıdır.

Örneğin Apple mağazasında fiyatı 8.000 TL olan bir telefon Türkiye’de 7.000 TL ye düşerse TEKNOSA, Vatanbilgisayar, Mediamarkt gibi firmalar satış yapabilmek için bu fiyatı 6.500 – 6.600 TL gibi bir fiyata düşürürler. Böylece bir denge yakalanır.

Apple türkiyede yok olmak istemiyorsa ürünlerde minimum %15-%25 indirime gitmelidir. Çünkü performans ve özellik olarak Apple’la hemen hemen aynı cihazlar ülkemizde zaten o fiyatlarda satılıyor.