YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Apk Nedir? Android Telefona Apk Nasıl Kurulur

Apk Nedir ve Nasıl Kurulur

Android işletim sistemini yeni kullanmaya başlayanların sorduğu apk nedir ve nasıl kurulur sorularını cevaplayacağız.

Apk Nedir?

APK dosyası, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android için oluşturulmuş bir dosya uzantı birimidir. Bazı uygulamalar Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelirken, diğer uygulamalar Google Play‘den indirilebilir. Google Play’den indirilen uygulamalar cihazınıza otomatik olarak kurulurken, diğer kaynaklardan indirilenlerin ise manuel olarak yüklenmesi gerekir. Yani kısacası;

Apk dosya uzantısı sayesinde tüm oyun ve uygulamaları manuel olarak android telefonumuza kurabiliyoruz. Yalnız internetteki güvenilir kaynaklardan apk indirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü apk dosyasının içerisinde virüsler ile karşılaşmanız oldukça yüksektir.

Android’e Apk Nasıl Kurulur?

Android telefonunuza apk dosyasını kurmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1- Apk uzantılı dosyayı android telefonunuza indirdiniz ve apk dosyasını telefona kurmak için üzerine tıkladığınızda muhtemelen böyle bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

“Güvenlik amacıyla, telefonunuz bilinmeyen kaynaklardan alınan uygulamaların yüklenmesini engelleyecek şekilde ayarlandı.”

apk kurulumu

Bu bildirimin hemen altında ise ‘İptal’ ve ‘Ayarlar’ seçeneği ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz buradan Ayarlar kısmına tıklayarak bilinmeyen kaynaklar kısmına erişebilir. Ayarlar yazısı bazı mobil cihazlarda çıkmayabiliyor. Burada endişelenmenize gerek yok.

Bu adımları da Ayarlar>Gizlilik veya Güvenlik> Bilinmeyen Kaynaklar takip ederek bilinmeyen kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz.

Bilinmeyen kaynaklar

2- Bilinmeyen kaynakların yanındaki işaret kutucuğu resim deki gibi sizlerde aktif olmayacaktır. Apk dosyalarını telefona yüklemek için ise yapmanız gereken tek şey bilinmeyen kaynakları aktif etmek olacak.

bilinmeyen kaynaklar aktif etme

Aktif ettikten sonra telefonunuza dilediğiniz gibi özgürce apk formatında uygulama ve oyun indirebileceksiniz.

Apk İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Apk dosyaları güvenli midir?
Apk dosyaları güvenli de olabilir tehlikeli de olabilir. Burada sizlere vereceğimiz en büyük tavsiye teknotacı gibi güvenilir kaynaklardan apk indirme işlemlerinizi yapmanız 🙂

Apk uzantılı dosyaların içini açabilir miyiz?
Evet açabilirsiniz. Apk uzantılı dosyalar aynı zamanda birer sıkıştırılmış zip dosyasıdır. Apk dosyasının içini bir zip programı ile görüntüleyebilirsiniz.

Apk dosyaları düzenlenebilir mi?
Apk dosyalarını android’de apk editör uygulaması ile çeşitli düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Daha ayrıntılı düzenlenmesi ise android studio ile yapabilirsiniz.

Apk dosyaları düzenlenebilir mi?
Bir apk dosyasının içerisinde çeşitli bilgiler ile alakalı önemli dosyalar vardır. Android deki bir mobil uygulama veya oyunun sorunsuz çalışabilemsi için aşağıdaki dosyalar apk dosyasının içerisinde bulunması zorunludur. Mobil programlama hakkında bilgisi olmayanlar için karmaşık gelebilir bu terimler.
META-INF / : Arşivdeki manifesto dosyasını, imzayı ve kaynakların bir listesini içerir.
lib / : Belirli cihaz mimarileri üzerinde çalışan yerel kütüphaneler.
res / : Kaynaklar gibi derlenmemiş görüntüler gibi kaynaklar.
AndroidManifest.xml : APK dosyasının adını, sürümünü ve içeriğini açıklar
classes.dex : Aygıtta çalıştırılacak derlenmiş Java sınıfları
resources.arsc : Uygulama tarafından kullanılan dizeler gibi derlenmiş kaynaklar.

Apk nasıl yapılır?
Apk dosyaları oluşturabilmek için java ve kotlin gibi programlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Ve tabikide programcıların vazgeçemediği android studio programınıda kullanmasını öğrenmiş olmanız lazı

İlgili Video

Apk Nasıl Yüklenir – VİDEO