YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Türkiye’den Görülen Starlink Uydu Takım Yıldızı Nedir? – Detaylı Bilgi

starlink

Starlink uyduları insanların dikkatini çekti;SpaceX şirketi geçtiğimiz günlerde Starlink uydusunu gökyüzüne gönderdi ve Türkiye’den de görülebilen bu belli belirsiz ışık hüzmeleri herkezin gündemindeki bir merak konusu haline geldi.

Gökyüzünde gördüğümüz bu ışık hüzmeleri aslında bir uydu olan Starlink uydularına aitti. Şimdi gelin Elon Musk’ın liderlik ettiği SpaceX firmasına ait olan bu Starlink uydularına daha detaylı değinelim ve sorularımızın cevaplarını arayalım.

Starlink Uyduları nedir?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

Proje Detayları

2019 yılı Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 2020’lerin ortalarında 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır. İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planlanmaktadır: üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir.

Uydu takımyıldızın tasarlanması, inşa edilmesi ve konuşlandırılması için on yıllık sürenin gerektiği, projenin toplam maliyetinin ise Mayıs 2018’de SpaceX’e 10 milyar ABD dolarına mâl olacağı tahmin ediliyordu. Ürünün geliştirilmesine 2015 yılında başlandı ve 2018 yılı Şubat ayında ilk iki prototip uydu test uçuşu ile denendi. İkinci test uyduları seti ve ilk büyük çaplı konuşlandırma ise 60 adet küçük uydu barındırıyordu ve bu uçuş 24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Starlink araştırma, geliştirme, üretim ve yörünge kontrol operasyonlarının tamamı Redmond, Washington’da bulunan SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yapılmaktadır.

Starlink Projenin asıl amacı ve hikâyesi

SpaceX şirketi bu Starlink projesi ile dünyanın ulaşılamaz noktalarına dahi fiber-optik kabloya ihtiyaç duymadan uydular üzerinden hızlı ve kolay şekilde internet dağıtmayı planlıyor. Bu proje, dünyanın internet erişimine sahip olamayan kıtalarında ki birçok insanlara ucuz maliyetli ve yüksek hızda internet erişimini getirecek. Bu bağlamda çok büyük bir adım atan SpaceX ilk başta 60 uydu yerleştirmeyi planlıyor.

Uyduların konumlarını görmek isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Merak edenler için gelin bir de SpaceX şirketine göz atalım.

SpaceX 2002 yılında, daha önceden PayPal’ın ortak kurucularından ve Tesla Motors Şirketinin CEO’su Elon Musk tarafından kuruldu.

Şirket Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Yani Musk’ın hedefi yeniden kullanılabilir roketler üretip insanlara uzay yolcuğu yaptırmaktı. Nitekim SpaceX bu yolda sağlam işlere imza atmıştı;

  • 28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket olan Falcon 1’i ürettiler.
  • 9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi olmayı başardı.
  • 25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirket olmayı başardı.

Bu yolda sağlam adımlar atan SpaceX ileride hedefini başaracak mı bilmeyiz ama bunları görmek bile insanlara birer umut olmayı başardı ve birçok insan uzay yolculuğu yapabilmeyi merakla beklemekte umarız bir gün bu başarılır ve herkes bu sonsuz boşluğun tadını çıkarabilir.

Uzay hakkında daha çok merak ettikleriniz varsa bilim makalelerimizden merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.