YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Akıllı Telefon Satın Alırken: Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Akıllı Telefon Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu küçük teknolojiler ile iletişim kurabiliyor, fotoğraf ve video çekebiliyor, internette gezinebiliyor, müzik dinleyebiliyor ve eğlenmek gibi bir çok işi yapabiliyoruz.

Ama akıllı telefon almak istediğimizde yüzlerce seçenek arasında kendimize uygun olan cihazı bulmak oldukça zor bir iş.

Bunun için akıllı telefon satın almadan önce dikkat etmeniz gereken şeylerin listesini sizler ile paylaşacağız. Aşağıdaki 10 madde yeni bir telefon almanızda sizlere fikir vereceğinden eminiz.

Malzeme Kalitesi

Akıllı telefonların büyük çoğunluğu iki ayrı olarak iki farklı maddeden yapılıyor. Bunlar: plastik ve metal maddelerdir. Çok nadir üst segment telefonlarda cam madde kullanılıyor.

Telefon seçerken malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Telefonlar düşmeye meyilli cihazlar olduğu için dayanıklı bir cihaz seçmenizde fayda olacaktır.

Cam kaplamalı bir akıllı telefon almak darbelere karşı negatif bir durum en yazık ki. Plastik veya metal kaplamalı telefonlara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Ekran

Telefon seçiminde bir diğer önemli faktör ise ekran kalitesi ve çözünürlüğüdür. İnsanlar güde ortalama 4 saat telefon ekranına bakıyor. Telefon ekranına bu kadar fazla baktığımızdan dolayı ekran kalitesi de bizleri memnun etmesi gerekmektedir.

İşlemci

Telefon alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise işlemcidir. Bir akıllı telefonun işlemci gücü telefonun hızını belirleyen önemli faktörlerden biridir. Resimleri, videoları ve belgeleri telefonunuzda düzenliyorsanız, telefonunuzda sürekli oyun oynuyorsanız, telefon alırken yüksek işlemci gücüne sahip modellere yönelmek çok daha doğru bir karar olacaktır.

Kamera

Çoğu kişi akıllı telefon alırken kameranın kaç megapiksel olduğuna bakarak telefonun kamerasının iyi olup olmadığını ölçüyor. Bu oldukça yanlış bir yöntem. Telefonun megapikselinin yüksel olması kamerasının iyi fotoğraflar çektiğinin bir göstergesi değildir. 16 Mp’lik bir telefon 12 Mp’lik kameradan iyi olmayabilir.

Bir kameranın iyi olup olmadığı çeşitli özelliklerine (İso, Diyafram, Sensör vb.) göre belirlenebilir.

Pil

Pil kullanımı kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor. Kimi kullanıcı telefonları sadece arama yapmak için, kimileri oyun ve video-film için, kimileri ise iş için kullanıyor. Oyun-film veya iş için akıllı telefon kullanacaksanız yüksek mAh bir pile sahip akıllı telefon tercih etmelisiniz. Günümüzde orta diyebileceğimiz pil kapasitesi 3500 mAh’dir. Bu pil kapasitesi ile ort. bir gün boyunca telefonu kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Arayüz – İşletim Sistemi

Bir telefon istenildiği kadar hızlı donanımlar ile donatılsın ama yazılımı kötü olursa telefon istenilen performansı veremez. Bazı akıllı telefon üreticileri halen yazılım konusunda çok iyi olmadıkları için yeterli performansları veremiyorlar. Örneğin iphoneu iphone yapan donanımı değil yazılımıdır. Yazılım da eşittir kullanıcı arayüzü ve işletim sistemi sürümüdür.

Kullanıcı arayüzü ve işletim sistemi (Android 9.0, İos 13 vb.) yazılım ile uyumlu olmadığı takdirde telefon ciddi sorunlar çıkarabilmektedir. Uygulamaların uyumsuz çalışması, uygulamarın sürekli çalışmayı durdurdu hatası gibi hatalar kaçınılmaz olur.

Telefon alırken burada yapmanız gereken güncel işletim sistemli akıllı telefonları seçmek ve telefonun yazılımı – kullanıcı arayüzü hakkında Google yardımı ile fikir sahibi edinip daha sonra telefonu almak olmalıdır.

Depolama

Günümüzde depolama alanına çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Belgelerimiz- fotoğraflarımız, videolarımız derken depolama alanları yetersiz kalmaya başladı. Günümüz şartlarında sizlere önereceğimiz minimum depolama kapasitesi 64 Gb olmalıdır. 64 Gb altı depolama alanına sahip telefon modellerini seçerken iki defa düşünmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Güvenlik – Ekstra Özellikler

Günümüzdeki akıllı telefonla artık parmak izleri, 3 boyutlu yüz taraması gibi ekstra güvenlik önlemleri ile birlikte geliyor. Kişisel bilgilerin güvenliği için yüksek korumalı akıllı telefonları tercih etmenizi öneririz.

Ses – Hoparlörler

Çoğu insan için müzik dinlemek vazgeçilmez bir tutkudur. Ve kullanıcılar akıllı telefonlarında ise kaliteli ses isterler. Akıllı telefonlarda sürekli müzik dinleyenlerden iseniz kesinlikle alacağınız telefonda stereo (çift kanallı) hoparlörlere sahip akıllı telefonları tercih etmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır.

Kulaklık Jakı – Bağlantı Noktası

Gelişen teknoloji ile beraber akıllı telefonlardaki bağlantı noktaları yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Yeni çıkan üst model cihazlarda kulaklık jakı göremez olduk. Kulaklık jakı girişinin kaldırılması kulaklık kullanmak isteyenleri kablosuz kulaklık modellerine itiyor ama kablosuz kulaklıklar hem çok çabuk pili bitebiliyor hemde fiyat olarak da oldukça dezavantajlı bir durumda. Ve bir diğer sıkıntı ise kablosuz kulaklık modellerinin çoğu sizlere iyi bir müzik deneyimi yaşatamıyor.

Bu yüzden telefon alacakken kulaklık jakının olup olmadığını kontrol edin daha sonra pişman olmayın.