YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

İşte Patlayıcıları Bulacak “Sayborg Çekirgeler”

sayborg çekirgeler

Uzun yıllardır patlayıcıların bulunması konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle ülkemizde birçok can kaybına sebep olan patlayıcılar konusunda hem ülkemizde hem de dünya çapında birçok araştırma yapılmış ama genel anlamda kalıcı bir çözüm bulunamamıştır.

Sayborg Çekirgeler
sayborg Çekirge

Birçok çalışmadan sonra en etkili çözüm bulunmuş durumda. ABD’ de Wasgington Üniversitsinde çalışmalarını sürdürmekte olan araştırmacı Barani Raman bu konuda bir ilke imza atarak patlayıcı bulma konusunda ABD’ ye özgü bir çekirge türüyle çalışmalarına devam etmekte.

Peki Neden Çekirgeler?

Böceklerin genel olarak kafa bölgesinde bulunan antenler sinyal kontrolü için çok önemli rol oynamakta. Aslında böceklerin genel anlamda hızlı davranmaları da bu sayede gerçekleşiyor.

Böcekgillerden olan çekirgelerin de diğer böceklere göre anten yapıları daha hassas. Bu sebeple bu amaçla kullanılmaları da daha uygun hale gelmekte. Bu canlılar bir kokuyla karşılaştıklarında beyinlerinin anten lobu olarak bilinen kısmına elektrik sinyalleri gönderiliyor. Her bir çekirge anteninde ortalama 50.000 nöron bulunuyor. 

Araştırmacılar; çekirgelerle yaptıkları deneylerde, havaya TNT ve DNT de dâhil olmak üzere pek çok patlayıcı madde kokusu ve yanıcı olmayan bazı maddelerin esanslarını sıktılar. Yapılan çalışma sonucunda çekirgelerin, farklı kokuları algıladıklarında farklı nöronlarının aktifleştiği görüldü. Bu da çekirgelerin patlayıcı maddelerle diğer maddeleri ayırabildiğini, hatta patlayıcı maddeler arasındaki farkı bile ayırt edebildiğini gösteriyor. 

Hassas anten yapısı
Hassas anten yapısı

Sayborg Çekirgeler Test Edildi!

Araştırmacılar, çekirgelerin sırtına oldukça hafif sensörler yerleştirdi. Bu sensörler, elektriksel aktiviteleri anlık olarak tespit edebiliyor ve kablosuz olarak verileri bilgisayarlara aktarabiliyor. Çekirgeler, yapılan testlerde yorgunluk nedeniyle ölene kadar 7 saat boyunca doğru sinyaller gönderdi. 

Çekirgelerin hareketsiz kalmasının ardından araştırmacılar, böcekleri bu defa da tekerlekli platformlara koyarak hareket ettirdiler. Yapılan çalışmada çekirgelerin farklı yoğunluktaki patlayıcılara farklı düzeylerde tepki verdiği ortaya çıktı. 

Çalışmada kullanılan yedi çekirge, ortalamada %80 başarı oranı yakaladı. Tek çekirgeyle yapılan denemelerde bu oran %60’a düştü. Araştırmada birden fazla koku olan durumda çekirgelerin patlayıcı kokusunu bulma yeteneği test edilmedi. 

Hayata geçirileceği takdirde başarılı olma şansı çok yüksek olacaktır.