YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

NASA’ nın Mars Helikopteri Uzayda Şarj Edildi

mars-helikopteri-uzayda-sarj-edildi

Son dönemlerde uzay alanındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle NASA’ nın yaptığı bu olağanüstü çalışmalar birçok devletin de çalışmalarında yol gösterici de olmaya devam ediyor. Son olarak NASA tarafından Mars’a gönderilecek Perseverance isimli uzay aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde kızıl gezegene doğru yola çıkmıştı. Kızıl gezegendeki jeolojik süreçleri, yapısını, değişimleri ve daha birçok ayrıntıyı kaydetmek amacıyla gönderilen bu araca da tedbir amaçlı bir helikopter eşlik ediyor.

Ingenuity adı verilen bu helikopter, havadan Mars yüzeyini görüntüleyecek ve gelecekteki insanlı Mars keşifleri için bölgeyi haritalandıracak. Ayrıca helikopterde bulunan ısıtıcı, aracın soğuk Mars geceleriyle başa çıkmasına yardımcı olacak. İşte uzay çalışmalarında önemli rolü olan bu helikopter uzayda şarj edildi.

Uçuş esnasında %35 şarj edildi.

Mars’ a yolculuk sırasında özellikle şarj edilme işleminin minimum seviyede tutulması amaçlanırken henüz birinci haftada şarj işlemi gerçekleştirildi. Pillerin sağlığı açısından minimum şarj öngörülürken 7 Ağustos Cuma günü yapılan ve yaklaşık 8 saat süren bu kritik işlem sırasında, helikopterdeki altı lityum iyon pilinin performansı da analiz edildi. Bu kritik işlem sonunda helikopterin %35 şarj alınması sağlandı.

Mars aracı
Mars aracı

“İki haftada bir şarj edilmesi planlanıyor.”

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Mars Helikopteri için operasyonlar yürütem Tim Canham, “Bu büyük bir dönüm noktasıydı. Çünkü helikopteri 30 Temmuz’da fırlattığımızdan bu yana devrelerini test etmek için ilk fırsatımızdı. Şarj durumunu korumak için bu işlemi 2 haftada bir yeniden yapacağız.” dedi.

2 kiloluk helikopter, uçuş sırasında gücünü yanında bulunan Perseverance aracından alıyor. Ancak helikopter, Mars’a indiğinde güneş panellerini açarak kendi bataryasını doldurabilecek. Başarıyla Mars’ a ulaşıp havalandığı takdirde başka gezegende uçan ilk araç unvanına da sahip olacak araç bu bakımdan da büyük önem taşıyor.

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini sözlerine ekleyen Canham, ileriki zamanlarda daha da muazzam işlere imza atacaklarını belirtti.