YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Yerli Otomobil İçin Şarj İstasyonları Kuruluyor

Yerli Otomobil İçin Elektrikli Şarj İstasyonları Kuruluyor

Geçtiğimiz aylarda tanıtıma çıkan ve büyük beğeni toplayan Türkiye’ nin yerli otomobili ve elektrikli olarak çalışan TOGG için şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Şarj istasyonları için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üyelerinden olan Zorlu Holding kurduğu Zorlu Energy Solutions (ZES) ile Türkiye Petrolleri ile iş birliği için el ele veriyor.

togg için şarj istasyonu

ZES‘ in şarj istasyonları yapılan işbirliği çerçevesinde Türkiye Petrolleri‘ nin akaryakıt istasyonlarına kurulmaya başlandı.

İş birliğinin ilk etabı olarak İstanbul Bağdat Caddesi, Çorum ve Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunan Türkiye Petrolleri akaryakıt istasyonlarına elektrikli araçların şarj olabileceği şarj istasyonları kuruldu. Kurulan ilk üç istasyonun ardından, hızlı bir şekilde istasyon sayısı arttırılacak. 

Yerli otomobil konusunda yapılan iş birliği ile ilgili Zorlu Enerji Ticaret Direktörü İnanç Salman bir açıklama yaptı. Salman, elektrikli araçlara şarj istasyonu hizmeti vermek için 2018 yılında ZES’i kurduklarını söyledi. Salman, Türkiye Petrolleri ile yaptıkları iş birliği neticesinde şu anda üç yerde elektrikli araçların şarj edilebileceği şarj istasyonları kurduklarını belirtti.

Şarj İstasyonları
Yerli otomobil için şarj istasyonları

Salman ayrıca ZES’in şu anda 38 farklı şehirde şarj istasyonu bulunduğunu söylerken 160 istasyonda 296 şarj soketi ile hizmet veren ZES, Türkiye Petrolleri’nin akaryakıt istasyonlarına kurulacak şarj istasyonları ile sayıyı hızla artırmayı planladığını da belirtti. 

“YERLİ OTOMOBİLE HAZIRLANIYORUZ”

Şu an 38 farklı şehirde ZES‘in elektrikli araç şarj istasyonu olduğunu belirten Salman, hali hazırda 160 lokasyonda bulunan 296 soket sayısını Türkiye Petrolleri istasyonlarında yeni açılacak soketlerle kısa sürede artırarak, elektrikli araçları tüm ülkede kullanılabilir hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Türkiye Petrolleri Satış Direktörü Şakir Memikoğlu ise, “Tüm dünyada hızla artan elektrikli araç üretim ve talebinin ülkemizde de hızlı bir artış göstereceğini öngörmüş, bu nedenle geçtiğimiz yıl istasyonlarımızda elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurmaya başlamıştık. Şu an için Türkiye genelinde 17 istasyonumuzda elektrikli araç şarj dolum noktası mevcut.

Yerli otomobilin lansmanı ile birlikte elektrikli araç sahiplerinin yolculuklarını kolaylaştırma hedefi ile biz de yatırımlarımızı arttırıyor ve bu yıl daha fazla istasyonumuzda elektrikli araçlar için şarj noktası kurmayı hedefliyoruz” diye konuştu.