YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Kripto Para Nedir?

Günümüzde kripto para birimleri pek oldukça kişi tarafınca duyulmuş, devlet başkanlarından dev şirketlere kadar herkesin çok fazla dikkatini çekmiş durumda olan bilinmeyeni oldukça olan bir olgudur. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenilir şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Herhangi bir fiziksel karşılığa haiz değildir.

Aslen banka kartları ve kredi kartlar ile harcanılan ve aktarılan paralar da sanal paralardır, şundan dolayı bu işlemler sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir. Kripto paralar da aynı mantıkta emek harcama prensibine haiz. Ancak herhangi bir otorite yahut hükümet tarafınca yönetilmeyen, doğrusu merkezileştirilmemiş (decentralized) bir sistem mevcut, bu da sistemin daha emin olmasını sağlıyor.

kripto paralar güvenli mi

Kripto para güvenilir mi?

Ödeme sistemleriyle ilgili en mühim problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Ancak bu yöntem araya bütün sermayeyi test edebilen bir bazı durumların araya girmesi demektir. Bu da güvenilirliği azaltır.

Ancak merkezsizleştirilmiş (decentralized), başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onaylama vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain vesilesiyle yapılmaktadır, bu sayede meydana getirilen her işlem herkes tarafından görülmektedir.

Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas yada gönderi (sevk) işlemi gönderen tarafından doğrulanmalıdır. 

kripto para

Sonrasında sistem tarafınca onaylanmalıdır. Onaylama işlemi ancak madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözer gibi gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hacklenme ve taarruz olasılığıdır.

En Önemli Kripto para isimleri

En çok bilinen ve çok kullanılan kripto para isimleri aşağıdaki gibidir.

 1. Bitcoin
 2. Ethereum
 3. XRP
 4. EOS
 5. Tezos
 6. Cosmos
 7. NEO
 8. IOTA
 9. Bitcoin Cash
 10. Litecoin
 11. Stellar Lumens
 12. Tron
 13. Cardano
 14. Monero
 15. Ethereum Classic
 16. Ontoloji
 17. Binance Coin
 18. Decred
 19. Holo
 20. Fantom
Kripto para güvenilir mi?

Dünyanın en güvenilir para birimi olarak kabul ediliyor.

Kripto parayı kimler satın alabilir?

Kripto parayı dileyen herkes satın alabilir.