YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

İphone’ların Pek Bilinmeyen Gizli Özellikleri

iphone az bilinen özellikleri

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü makalemizin konusu, İphone’lerin bilinmeyen gizli özellikleri. Dünya üzerinde İphone kullanıcıları gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle İphone telefonların kullanımı, diğer telefonlara göre daha zahmetli olduğu için adapte olmak biraz daha zorlaşıyor. Yıllarca İphone kullanan kişiler bile henüz tüm özelliklerini kavrayamamış olabiliyor. Sizin de duyduğunuzda çok şaşıracağınız İphone telefonların bilinmeyen özelliklerini sizlerle paylaşacağız. İşte İphone’lerin gizli özellikleri…

İphone
İphone Gizli Özellikler

1. Gönderdiğinizin mesajın okunup okunmadığını görebilirsiniz.

Belki de çoğu kişinin bilmediği İphone’ nin bir diğer özelliği. Normal mesaj gönderdiğinizde karşıdaki kişinin mesajı okuyup okumadığını görebilirsiniz. İmessage uygulamasını indirerek kolayca özelleştirebilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra “Okundu Mesajları Gönder” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

İmessage
İmessage Uygulaması

2. Telefonunuzu daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Genelde İphone kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri konu şarj durumu oluyor. İphone telefonların şarjı bildiğiniz üzere çok da uzun ömürlü değil. Bu sebeple sık sık şarja takmak zorunda kalınıyor. Bu durumda telefonun daha çabuk şarj olması için uğraşırız. Pilin dolma süresini kısaltmak için de bir yol mevcut. Eğer telefonunuzu şarj ederken güç modunu aktif ederseniz telefonunuz daha hızlı ve çabuk şekilde şarj olacaktır.

iphone şarj
İphone Şarj süresi

3. Küçük bir ayarla telefonunuzun sesini arttırabilirsiniz.

Evet birkaç küçük değişiklikle İphone cihazlarınızın sesini arttırabilirsiniz. Çoğu İphone kullanıcısı telefon sesinin azlığından şikayetçi özellikle. Zil sesini arttırmak için  ‘Ayarlar‘a tıklayın, daha sonra ‘Müzik‘i seçin daha sonra ‘Dengeleme’ye (EQ) tıklayın bu pencerede ise ‘Geç Vakit Ayarı‘nı seçin. Eskisine göre daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

iphone ses
İphone ses

4. İphone cihazınızı terazi olarak kullanabilirsiniz.

Çoğu İphone kullanıcısı, İphone’ deki bu gizli özelliği büyük ihtimalle bilmiyordur. İphone cihazınızı bir su terazisi olarak kullanıp yüzeyin düz olup olmadığını kullanabilirsiniz. Telefonunuzun Pusula uygulamasının arkasında gizli bir özellik olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Pusula’yı hızlıca sola kaydırırsanız, bir su terazisi bulacaksınız. Böylece örneğin çerçevelerinizin doğru bir şekilde asıldığından veya masanızın düz olduğundan emin olabilirsiniz. Su terazisini, telefonunuzu düz veya yatay tutarken kullanabilirsiniz. Ekrana dokunarak, iki yüzey arasındaki farkı ölçebilirsiniz; kırmızı kenar boşluğu, iki açının ne kadar değiştiğini gösterir.

İphone su terazisi
İphone Pusula Terazi

5. Özel fotoğraflarınızı tek dokunuşla “albümler” kısmında saklayabilirsiniz.

Artık özel fotoğraflarınızı birileri görecek diye farklı uygulamalarda saklamanıza gerek yok. İphone kullanıcılarının pek bilmediği bir özellik de fotoğrafları tek dokunuşla saklamak. Fotoğraflar‘ın içinde, bir veya daha fazla resim seçtikten sonra Paylaş düğmesine dokunarak Gizle‘yi seçin.Onay mesajında belirttiğiniz gibi, seçtiğiniz resimler Anılar, Koleksiyonlar ve Yıllar dosyalarında görünmez olur, ancak resimlere hala Albümler ekranından erişebilirsiniz.

iphone fotoğraf
İphone fotoğraf

6. Kameranızı büyüteç olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle temizlik konusunda hassassanız bu özellik sizin için çok faydalı olabilir. Örneğin bir yerde yemek yerken, meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra kontrol etmek için işinize yarayabilir. Bunu yapmak için Ayarlar‘a gidin, Genel’i açın, Erişilebilirlik’i seçin ve Büyüteç’e dokunarak bu özelliği etkinleştirin. Bu aşamada otomatik parlaklığı da etkinleştirebilirsiniz; bu, kamera ekranının ortam ışığı seviyelerine tepki vereceği anlamına gelir. Bu özelliği etkinleştirdikten sonra, Kamera uygulamasını kullanırken Ana Ekran düğmesine üç kez basarak büyüteci açabilirsiniz.

İphone büyüteç
İphone büyüteç

7. Açık uygulamalarınızı tek hamlede kapatabilirsiniz.

Açık çalışan uygulamalarınızı kısa yoldan tek hamlede kapatabilirsiniz. Bunun için 3 parmağınızla aynı anda ekranı yukarıya doğru çekmek yetiyor.

son uygulamalar
son uygulamalar

8. Siri’ye takma adları daha rahat kullandırabilirsiniz.

Siri, İphone kullanıcılarının en çok kullandığı uygulamalardan biri olmaya devam ediyor. Ancak en çok karşılaşılan sorunlardan biri de uygulamanın özellikle takma adları iyi algılayamaması. Ancak takma adların daha iyi algılanabilmesi için alternatifler mevcut. Apple’ın Rehber uygulaması bunun için özel bir alana sahip ve Siri buraya girdiğiniz bilgileri kişileri tanımlamak için kullanabiliyor. Bir takma ad girmek için herhangi bir kartviziti açın, Düzenle‘ye dokunun, Ekle’yi seçin ve ardından listeden Takma adını seçin. Böylece artık, sadece Siri’ye “annemi ara” veya “babama mesaj at” gibi komutlarda bulunmanız yeterli olacaktır.

siri
Siri

Bu makalemizde sizler için İphone cihazların bilinmeyen özelliklerinden bahsettik. Siz de bu özellikleri kullanarak hem telefon kullanımınızı kolaylaştırabilir hem de cihazınızı özelleştirebilirsiniz. Görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.