YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Apple ‘ın VirnetX’e 440 Milyon Dolar Ödemesine Hükmedildi!

apple'dan patent ihlal cezası

Teknoloji devi Apple yine bir yerlerde tazminat ödemeye devam ediyor. Apple ile VirnetX arasındaki patent anlaşmazlığı Apple’a pahalıya patladı.

ABD Yüksek Mahkemesi, iki şirket arasındaki duruşmayı karara bağladı. Apple’ın söz konusu şirkete 440 milyon dolar ödemesine hükmedildi.

Apple, FaceTime uygulamasını oluştururken VPN ile ilgili patentleri kullanmakla suçlanıyordu. Mahkeme, şirketin 2016 yılında VirnetX’e 302 milyon dolar (yaklaşık 1,82 milyar TL) ödenmesine karar vermişti. Durumu gözden geçiren mahkeme heyeti, bu miktarın 440 milyon dolara çıkarılması yönünde karar aldı.

apple patent ihlali
apple patent ihlal cezası

ABD mahkemesi daha önce Apple ve VirnetX arasında olan davayı, VirnetX lehine sonuçlandırmış ve Cupertino merkezli şirketin 440 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti.

Tim Cook ve ekibi bu cezayı ödemek yerine kararı temyize götürdü. Fakat geçtiğimiz gün temyizden çıkan karar Tim Cook önderliğindeki şirketin aleyhine oldu. ABD Federal Devre Temyiz Mahkemesi, kararı onayarak Apple’ın patentleri ihlal ettiğini ve VirnetX’e 440 milyon dolar ödemesi gerektiğini açıkladı.

Apple’ın davayı bir kez daha temyize götürme hakkı bulunuyor. Genel kanı Cupertinolu şirketin bu hakkını kullanacağı yönünde. Fakat işin uzmanlarına göre ikinci temyiz mahkemesinden de aksi bir karar çıkmayacak. Tabi ki yine de bekleyip göreceğiz.