YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

IMDb Puanına Göre En İyi 10 Hacker Filmi

en iyi hacker filmleri

Belki de her insan hayatının bir döneminde teknolojinin gizemine kapılıp hacker olmayı hayal etmiştir. Bir bankanın sistemine sızıp zengin olma ya da ünlü kişilerin bilgisayarlarına sızıp verilere ulaşma belki de hepimizin hayali olmuştur. İşte bu hayalden yola çıkılarak ortaya konan birçok film de mevcuttur. Teknolojinin sınırlarını zorlayan bu müthiş baş yapıtlar birçok film dalında zirveye oynamaya devam ediyor. Bizler de bu yazımızda akılları zorlayan IMDb puanına göre en iyi 10 hacker filmini sizler için derledik.

10. 23 Numara (IMDb-7,3)

23 Numara
23 Numara

Alman bir hack grubunun gerçek hikayesinden ilham alınan 23 filminde; 1980’lerin sonlarında Karl Koch adında kimsesiz deha bir çocuk ailesinden kalan mirasını bir daireye ve bilgisayara yatırır. İlk iş R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı olan “Illuminatus” eserinde bulunan komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine dadanır. Fakat çok geçmeden hem kendisi hem de yakın arkadaşı David, hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Sonrasında ise Karl, tanıdığı Pepe’nin bilgisayarına erişerek, hesabında sakladığı paraları çalar ve Doğu Berlin’e doğru kaçarak, KGB ile iletişime geçmeye çalışır.

9 .Snowden (IMDB-7,3)

Snowden
Snowden

ABD hükümetinin; vatandaşların cep telefonlarına, e-posta hesaplarına, kredi kartlarına ve daha birçok gizli hesabına sızdığını öğrenen Snowden bunun etik ve doğru olmadığını düşünerek hükümetin bu hesaplarda yaptığı kopyalamaları basına sızdırarak devlet düşmanı halk dostu olmuştur. Daha önce CIA bünyesinde de çalışan Snowden, ABD’ nin güvenlik işlerinde de söz sahibi olduğu için devletle tüm ilişkisi kesilir ve macera bundan sonra başlar. Sizi hackerların büyüleyici ve gizemli dünyasında dolaştıracak bu başyapıt bu kategorideki en iyi filmler arasında gösterilmiştir.

8 .Devlet Düşmanı- Enemy Of State (IMDb-7,3)

Devlet Düşmanı
Devlet Düşmanı

Amerika’ da meydana gelen bir cinayet ve cinayeti tesadüf eseri kaydeden doğa araştırmacısı Daniel Zavitz çevresinde gelişen esrarengiz bir döngü.

Olaylar henüz gelişirken Zavitz kaydı kopyalayarak esrarengiz bir gazeteciyle iletişime geçer. Bunu öğrenen istihbarat servisi Zavitz’in peşine düşer ve adam eski bir arkadaşı olan avukat Robert Dean’e gider. Zavitz elindeki delil cd’sini gizlice Dean’in çantasının içine atar. Cd’nin kimde olduğunu öğrenen hükümetin istihbarat servisinin tehlikeli ajanları tüm imkanlarını seferber ederek Dean’in çevresini sarıp sarmalayarak kaçmasını imkansız kılmaya çalışacaklardır.Soluk soluğa izleyeceğiniz bu muazzam yapıt kesinlikle bu işe meraklıysanız izlemeniz gereken yapıt.

7 .Biz Birliğiz- Hacktivistlerin Hikayesi (IMDb-7,3)

Biz Birliğiz- Hacktivistlerin Hikayesi

Bir avuç ergenin olağanüstü işlere imza attığı heyecanla izlenecek bir yapım. Hükümet internet erişimini kesince, dünya olup bitenden 4chan hackerları sayesinde haberdar oldu. Üyeler, yazarlar, akademisyenler gibi birçok üst tabakadan kişiyle röportajlara yer veren belgeselde aslında bir grup afacanın yaramazlıklarının küresel bir harekete dönüşmesinin nefes kesici evrimi anlatılıyor.

6 .Sanal Hayatlar- Disconnect (IMDb-7,5)

Sanal Hayatlar
Sanal Hayatlar

İşkolik, idealist bir avukat; özel yaşamı ve sırları internette ifşa olmuş bir çift, kariyer peşinde koşup yetişkin sitelerinde yol alan bir gazetecinin kafa bulandıran sürükleyici hikayesi. Birçok farklı insanın tuhaf hikayesini bir araya getiren internet mecrasının gizemini soluksuz izlettiren kendi dalında en iyi yapımlardan biri olan film. İnternetin gizli dünyasını merak edenler için tam bir baş yapıt.

5 .Ben Kimim-Who Am I (IMDb-7,6)

Ben Kimim
Ben Kimim

Genç ve profesyonel bir bilgisayar dehası olan Benjamin, bir hacker grubunun kendisini aralarına alması isteği üzerine bu tehlikeli gruba katılır. ve kendini büyük bir yapılanma ve kargaşanın içinde bulur. Benjamin’ e gelen bu teklif onun hayatını dönüm noktası olacaktır. Tanınırlığını arttırmak için dünya çapında işler yapmaya çalışan profesyonel bir hacker grubunun yeni üyesinin aksiyon dolu hikayesi kesinlikle izlenmeye değer.

4 .The İmitation Game: Enigma (IMDb-8)

The İmitation Game
The İmitation Game

İkinci Dünya Savaşı devam ederken Nazi Almanyasının sistematik çalışmalarının açığını bulamayan İngiltere hükümetinin, Almanya’ nın Enigma Şifresini çözmek için yüzlerce çalışanla birlikte verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatan aksiyon dolu yapım. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur.

Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimler arasında en çok dikkat çeken isim genç profesör Alan Turing olmuştur. Turing’in ekibe katılması ile büyük çaplı operasyonlar başlar ve film sürükleyerek devam eder. Kendi dalında en iyi filmler arasında gösterilen bu muazzam yapım kesinlikle izlenmeye değer.

3.Cıtızenfour (IMDb-8,1)

Cıtızenfour
Cıtızenfour

Daha önceki filmlerin arasında anlattığımız Snowden filminin ana kahramanının belgesel niteliğindeki hayatını anlatan Oscar Ödülü alan müthiş bir yapım. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkaran Snowden, belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald ile “Citizenfour” takma adını kullanarak iletişime geçer. Üçünün yolları Hong Kong’da kesişir ve Snowden skandala ait gizli belgeleri kameralar kayıttayken gazetecilere teslim eder. Gerçek ve objektif bir şekilde işlenmiş, teknoloji meraklılarının kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.

2.Matrix (8,7)

Matrix
Matrix

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir ve kendini bu durumdan kurtarmak için Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır. Neo gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra simülasyona tekrar girerek Matrix’in ne olduğunu kavrayacak ve kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.

Filmdeki olaylar teknolojinin gelişimini tamamladığı ileri düzey gelişmiş bir dünyada geçmektedir. Tam bir hacker filmi olarak kabul edilmese de teknolojinin gelişmini dibine kadar hissedeceğiniz dalındaki en iyi filmlerden.

1.Mr. Robot (IMDb-8,8)

Mr. Robot
Mr. Robot

İlk sıramızda ise film keyfinde fakat dizi olarak çekilmiş müthiş bir yapım var. IMDb puanına göre listemizin başında olmayı kesinlikle hak eden dizi, bir gencin evde gördüğü baskı ve şiddete dayanamayıp evden kaçıp bir hacker grubuna katılmasını konu alıyor. Elliot, gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışan sıradan bir programcı, geceleri ise siber intikam peşinde koşan bir hackerdır. Bu asosyal ve sorunlu görünen gencin yolu bir gün bir yeraltı hack grubunun gizemli lideri ile kesişir. Hayatının dönüm noktası olan bu karşılaşma, dizinin de kopma noktası oluyor.

Teknoloji meraklılarının izlemesi gereken filmleri IMDb puanına göre listeledik. İyi seyirler…