YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Hakkınızda Bilmediğiniz 5 Tuhaf Psikolojik Gerçek

hakkınızda bilmediğiniz psikolojik gerçekler

1. Uzun Cümleleri Hızlı Okumak İçin Kısaltırız

kitap okuma
Kitap okuma

İnsan beyninin hızlı okuma yapması için bir cümledeki karakter sayısının yapılan araştırmalara göre ideal olarak 100 olması gerekiyor. Yani 100 kelimelik bir paragrafın okunması sırasında okuma hızınız maksimuma çıkar. Ancak yapılan araştırmalar bir insanın tercihen okuma yaptığı karakter sayısının 4572 olduğunu gösteriyor. Bu sebeple eğer hızlı okuma yapmak istiyorsanız ve okumanızı verimli hale getirmek istiyorsanız uzun karakterli cümleleri okumayı tercih edin.

2.Verdiğiniz Kararların Çoğu “Bilinç Dışı” Verilmiş Kararlardır.

Bilinç
Bilinç

Günlük yaşamımızda birçok önemli karar veririz. Hatta bu kararların çoğu hayatımıza direkt etki eder. İşte bu kararları verirken de bilinç ve psikoloji devreye girer. Örneğin bir karar verdiğinizde yaptığınız araştırmalar sayesinde o kararı verdiğinizi sanırsınız. Ancak verdiğiniz karar tamamen sosyal yaşamınızın, kişiliğinizin, belki de çevre baskısının gölgesinde kalmıştır. Belki mantıklı, objektif bir karar verdiğinizi sanırsınız ancak verdiğiniz karar belki mantıklı olabilir ama genel olarak subjektif bir değerlendirmenin ürünüdür.

Örneğin; bir telefon almak istediğinizde telefonun tüm özelliklerini araştırırsınız. Size uygun olan ve aradığınız özellikleri saptar ve ona göre alırsınız. Ya da öyle olduğunu sanırsınız. Çünkü aldığınız telefon büyük ihtimalle ya hep almak istediğiniz telefondur ya arkadaşınızın baskısı bilinç altınızı kurcalamıştır ya da sevdiğiniz telefon olduğundan şartları kendinize uydurmuşsunuzdur.

3.Farkında Olmadığımız “İstem Dışı Körlük” e Sahibiz.

istem dışı körlük
İstem Dışı Körlük

Günlük hayatta sürekli gözümüzün önünde olan bir şeyi belki aylar yıllar sonra fark ederiz. Mesela evin önünde duran 1 metre boyundaki ağacı her gün görmemize rağmen fark edemiyor olabiliriz. Bu durumu yaşamayan yoktur herhalde. Belki bunu yaşayıp da dikkat etmeyen de vardır. Örneğin yeni biriyle tanıştığınızda ruh eşiniz olduğunu düşünürsünüz. Sonra yıllar önce gördüğünüzü hatırlarsınız. İşte ilk gördüğünüz zaman bilinciniz başka bir yere odaklanmış ve fark edememişsinizdir.

4.Tek Seferde Yalnızca 3-4 Şey Hatırlayabilirsiniz.

hatırlamak
Hatırlamak

Bazen bazı bilgileri hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Mesela bazen onlarca şeyi aklınızda tutmaya ve ezberlemeye çalışırsınız. Ancak yapılan araştırmalara göre tek seferde aklınızda tutabileceğiniz ve hatırlayabileceğiniz olay ve olgu sayısı 3-4 tane ile sınırlıdır. Bu sebeple bir ezber yaparken daha sağlıklı sonuçlar için az az ezberlemeye çalışın. Örneğin makalemizdeki 5 psikolojik gerçeği tek seferde değil de ikişer şekilde ezberlemeniz ve uygulamanız daha faydalı olacaktır.

5.Nesneleri Yukarıdan ve Yandan Şekilde Hayal Ederiz.

nesneleri hayal etmek
nesneleri hayal etmek

Bir şey istediğimizde ve bu istek sırasında o nesneyi hayal ettiğimizde genelde yandan ve yukarıdan hayal ederiz. Buna “Kanonik Perspektif” denir. Yapılan araştırmalar insanların bir şey hayal ettikleri zaman beyninde kodlama şekilleri belli bir şekilde otomatik beliriyor. Örneğin arkadaşınızdan bir kupa bardak çizmesini isterseniz yukarıdan ve yandan görünüşünü çizecektir. Önden çizimini çizmeyi denemez.