YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

En Çok Para Kazandıran Popüler Yazılım Dilleri

En Çok Para Kazandıran Yazılım Dilleri

Merhaba teknotacı takipçileri. Bugün en çok para kazandıran popüler yazılım dillerine değineceğiz.

VİDEO

Stack Overflow, yaptığı bir anket çalışması (kaynak) ile en çok para kazandıran yazılım dilleri listesini ortaya çıkardı. Bu anket çalışması ile yazılımcıların kullandığı programlama diline göre yıllık elde ettiği kazançları net bir şekilde inceleyeceğiz. Lafı çok uzatmadan gelin bu popüler ve çok kazandıran yazılım dillerine beraber göz atalım.

Java

java

Bu listede java olmasaydı olmazdı herhalde. Java programlama dili GitHub ekibine göre işverenler arasında en çok talep edilen programlama dilidir ve yazılım mühendisleri arasında da oldukça popülerdir. Öyle ki bir rivayete göre java dilini bilmeyenler yazılım geliştiricisi olarak kabul edilmiyormuş. Java dili çoğunlukla bankacılık, akıllı telefon, oyun, sunucu gibi alanlarda kullanılıyor. Javanın en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi olan akıllı telefonlardır. Yaklaşık 3 milyar telefondaki birçok uygulama ve sistem Java ile yazılıyor. Java geliştiricileri ise yıllık ortalama 364 bin Tl gibi bir meblağ kazanıyorlar.

Kotlin

kotlin kodlama dili

Kotlin yazılım dili, JetBrains şirketinin programcıları tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra bu yazılım dili android’in resmi geliştirme dili haline gelmiştir. Kotlin yazılım dilinin hızla popüler hale gelmesindeki en büyük etkenlerden bazıları anlaşılması kolay ve özlü söz dizimine sahip olması oluyor. Java ile tam uyumlu olması ve google tarafından da desteklenmesinden dolayı önü iyice açılmış bir yazılım dili haline gelmiştir. Dünya ortalamasına baktığımızda kotlin yazılım geliştiricileri ortalama yıllık 400 bin Tl kazanıyorlar.

C#

c# yazılım dili

C#; Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilen modern bir programlama dilidir. En çokta windows işletim sistemlerine uygulama geliştirmek için kullanılır. C#’ın en avantajlı yanlarından biri de sadeliği ile uygulama ayrıntılarına değilde algoritmaya odaklanmayı sağlamasıdır. C#’ın günümüzdeki kullanım alanları da oldukça fazladır. Masaüstü uygulamalar, büyük web portalları, mobil oyunlar gibi oldukça fazla kullanım alanı mevcuttur. C# yazılım geliştiricilerinin yıllık ortalama aldığı maaş ise 413 bin Tl civarlarında.

Swift

swift

Swift programlama dili, apple tarafından 2014 yılında ios ve macos platformlarına uygulama geliştirmek için oluşturulan bir programlama dilidir. Kullanımı kolay olan bu dilin en büyük avantajlarından biri de Apple tarafından kullanılmasıdır. Swift programlama dili adında da anlaşılacağı üzere oldukça hızlı bir yazılım dilidir. Swift yazılım geliştiricileri ise dünya genelinde ortalama yıllık 417 bin Tl kazanmaktadırlar.

Objective-C

objective-c

Objective-c, C dilinin üzerine yazılmış nesne yönelimli bir dildir. 1980 Yılında Stepstone şirketinde geliştirilen bu programlama dili, C programlama dilinin söz dizimine benzer bir yapı kullanır. Objective-C, NeXT firmasınca 1988 yılında lisanslanmıştır. Objective-C, Apple ürünlerinin yazılımlarında sıklıkla kullanılan bir programlama dilidir. Objective-C ile uygulama geliştiren yazılım geliştiricileri ise yıllık ortalama olarak 434 bin Tl kazanmaktadırlar.

Python

python yazılım geliştiricileri ne kadar kazanıyor

Gelelim bir diğer en çok para kazandıran ve popüler bir dil haline gelen programlama dili Python’a. Python, 1991 yılında Guida Van Rossum tarafından geliştirilen oldukça eski bir dildir. İlk duyuruluşundan bu güne kadar popülerliğini yitirmeyen hatta tam tersi giderek daha da popüler hale gelen programlama dilleri arasındadır. Kolay ve anlaşılabilir söz dizimi ile programlamaya yeni başlayanların en çok tercih ettiği dillerdendir. Python, matematiksel hesaplamalar, veri analizi, web geliştirme ve makine öğrenimi gibi alanlarda kullanılır. Python yazılım geliştiricileri ise yıllık ortalama 441 bin Tl kazanmaktadırlar.

Ruby

Ruby yazılım geliştiricileri ne kadar kazanıyor

Ruby, 1995 yılında kullanıcılara sunulmuş nesneye yönelik, esnek ve dinamik bir programlama dilidir. Ruby’nin popülerliği 1995 yılından bu yana sürmektedir. Ruby programlama dili, xml programlama, web uygulamaları, yapay zeka destekli uygulamalar gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Ruby yazılım geliştiricileri yıllık ortalama 525 bin Tl kazanmaktadırlar.

Go

go programlama dili

Ve listemizin en çok para kazandıran ve en popüler kodlama diline geldik. Go programlama dili günümüzde en çok para kazandıran dillerin başında geliyor. Google tarafından geliştirilen go yazılım dili kasım 2009’da tanıtıldı. Google mühendisleri bu dili tasarlarken mevcut yazılım dillerinin olumsuz yönlerini dikkate alarak tasarlamışlardır. Sunucu tarafındaki avantajları ve kolay öğrenilebiliyor olmasından dolayı go dili kısa süre içerisinde oldukça popüler olmayı başardı. Hatta birçok yazılım geliştiricisi Go dilini geleceğin sunucu dili olarak görüyor.

Go dilini teknoloji devleri de kullanıyor. Facebook, Amazon, Google, Apple ve Twitter olmak üzere birçok teknoloji şirketi go dilini kullanıyor.

Go yazılım geliştiricilerin aldığı yıllık ortalama maaş ise duyanları şaşkına uğratıyor desek yeridir. Go dili yazılım geliştiricileri yıllık ortalama 550 bin ile 800 bin Tl arasında gelir elde ediyor.