YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Einstein’ın Az Bilinen Birbirinden Tuhaf 4 İcadı

einstein'in az bilinen tuhaf icatları

Peki Kısaca Einstein Kimdir?

Özel ve genel görelilik teorilerini geliştiren Alman matematikçi ve fizikçidir. 1921 yılında fotoelektrik etki çalışmasıyla Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.

Sonraki on yıl içinde Alman Nazi Partisi tarafından hedef alınmasının ardından ABD’ye göç etmiştir. Savaş karşıtı olan bilim insanı, Nazilerin yükselişinden rahatsız olduğu için ülkesi Almanya’yı terk etmekle kalmamış, aynı zamanda Alman vatandaşlığından da çıkmıştır.

Ayrıca iki evlilik yapmış, ilk eşinden 3 çocuğu olmuştur. 76 yaşında hayatını kaybeden ünlü dahi, hayatının büyük bölümünü düşünmeye, sorgulamaya ve bilimsel çalışmalar yapmaya adamıştır. Bu tutkusuyla 20. yüzyılın en etkili fizikçisi olarak kabul edilmiştir.

einstein
Albert Einstein

İşte Einstein’in İcat Ettiği Birkaç Şey:

1. Genişletilebilir Takım Elbise

genişletilebilir takım elbise
Genişletilebilir Takım Elbise

Bazen kilo aldığımızı hissettiğimiz an kıyafetlerimizin artık dar geldiğini anladığımız andır. Belki de Einstein bu komplekse takılmamak için böyle bir şey icat etmiştir. Albert Einstein, bunu düşünerek müthiş bir icat ortaya koymuş. Takım elbisenin ceketi, iki set düğmeye sahip. Bir set, diyet günlerinde kullanılıyor. Diğer set ise yemeye doyamadığınız yemek günlerinde… Ayrıca yan tarafta ise genişleyebilen garip kol oyukları var. Modayla çok da alakası olmayan bir adam için açıkçası çok da kafaya takılan bir şey değil. Zaten kendisinin de söylediği gibi:

“Evreni genişleyen bir şey olarak kabul ettikten sonra, örgülü çüzgileri giymek kolay geliyor.”

2.Ses Kaydedici

ses kaydedici
ses kaydedici

Belki de Einstein çoğumuzun zihninde okuldaki inek öğrenci tiplemesi ve sürekli ders çalışan başka bir şey yapmayan tip olarak yer edinmiştir. Ama tam aksine Einstein sanatla da çok içli dışlı olan bir dahiydi. Hatta ayrıca filmlere olan düşkünlüğüyle Charlie Chaplin ile güzel bir dostluk kurmuştur. Ee dolayısıyla musikiye böylesine düşkünlüğü olan bir dahinin ses kaydedici icat etmesi çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

3.Kendinden Ayarlı Kamera

kendinden ayarlı kamera
Kendinden ayarlı kamera

Otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera fikrini ortaya attı. Einstein, Alman mucit Gustav Bucky ile bu alanda iş birliği yaptı ve Bucky, otomatik ayarlama yapan çok sayıda kameraya patent verdi.

Kodak, patentini verdikten beş yıl sonra, kendi elle ayarlanan fotoğraf makinesi “elektrikli göz”ü piyasaya sundu. Einstein’ın kamerasını tanımlamak için kullandığı terim aynıydı.

4.Buzdolabı

Buzdolabı
Buzdolabı

Einstein, toksik dumanları sızdıran ve Almanya’daki bazı insanların ölümüne neden olan buzdolabını duyduktan sonra, yeni, daha güvenli bir buzdolabı icat etmeye karar verdi. Öğrencisi Leo Szilard ile birlikte, sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası olmayan, bir şekilde toksik duman riskini ortadan kaldıran bir buzdolabı yaratmak için bir araya geldi. İkili, tasarım için 45 farklı patent aldı.

Belki de sadece fizik bilimi dendiğinde akla gelen bu dahi duyduğunuzda ağzınızın açıkta kalacağı nice icatlara imza atmıştır.