YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Intel, Xe Mimarili Yeni GPU’sunu Duyurdu

Son zamanlarda AMD ile büyük rekabet içerisinde olan INTEL rekabeti daha da kızıştırdı ve yeni kozunu gösterdi. Resmi twitter hesabından ürettiği yeni GPU‘nun görüntülerini paylaştı. Oldukça büyük ve garip görününen bu GPU‘nun INTEL Xe HPC ailesine ait olduğu düşünülüyor.

dünyanın en büyük işlemcisi (gpu)

Dünyanın en büyük üreticilerinden olan INTEL işlemci üretiminin ardından ekran kartı üretimine gireceği uzun zamandır konuşuluyordu. Ancak pazar hala büyük oranda Nvidia’nın hakimiyeti altında. Şimdiyse bu oyuna Intel de dahil oluyor. Bu bağlamda Xe mimarili grafik işleme  birimlerini geçtiğimiz CES fuarında duyuran INTEL, twitter da bu gelişmeyi “Baap of all” yani “Hepsinin büyük babası” diyerek Twitter’dan GPU’nun görüntülerini paylaştı.

Teknik Detaylar

Dışarıdan bakıldığında GPU’dan çok bir CPU’yu andıran bu soket tabanlı grafik birimi, neredeyse üç bin pim kullanan bir sokete sahip. Bünyesinde ayrıca entegre ısı dağıtıcıya sahip olan çip, yaklaşık 4000 mm2 boyutunda. Bu da kullanılacak aktif alan bu boyutun yarısı kadar olsa bile NVIDIA RTX 2080 Ti’nin boyutunun üç katı olduğu görülüyor.

NVIDIA RTX 2080 Ti

Şimdilik GPU’nun ne tür bi GPU olduğu ve hangi sınıfta yer aldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak bu noktada görüntülerde yer alan çipin, BF16 yapay zekâ hesaplama formatını desteklediği tahmin edilse de tam olarak hangi sınıfta yer aldığı bilinmiyor. BF16, sunucular için yapay zekâ ve bilimsel çalışma odaklı optimize edilmiş Xe HPC’nin onaylanmış bir özelliği olarak biliniyor. Öte yandan Xe HP’ninse oyun ve iş istasyonlarına yönelik olduğu söyleniyor.

NVIDIA RTX 2080 Ti

Eğer fikir yürütecek olursak bu GPU, HPC iş yükleri için geliştirilen çözümlerden birisi değil. Bildiğiniz gibi Xe Mimarisi LP, HP ve HPC olarak üçe ayrılmıştı. Yani bu model NVIDIA Quadro veya AMD Radeon Pro gibi ekran kartları için doğrudan bir rakip olacak gibi görünüyor. Kartlardan üçü için “iDG2HP512”, “iDG2HP256” ve “iDG2HP128 adları kullanılmış. “i” ismi Intel, “DG” harici GPU ve “2” ise varyant numarası olabilir. Geriye “HP” kalıyor ve bunun da “High Power” anlamına geldiği düşünülüyor. 512, 256 ve 128 sayıları muhtemelen kartların CUDA çekirdeği miktarını gösteriyor. INTEL’in bu GPU’ları hakkkında hâlâ soru işaretleri bulunuyor.

Tahminlere göre kullanıcıya sunulacak bu ekran kartlarının her fiyat segmentinde karşımıza çıkaracağı düşünülmekte. Bakalım INTEL attığı bu adımla piyasada rakiplerine karşısında nasıl şeyler planlıyor, acaba istediği ilgiyi görebilecek mi ilerideki günlerde göreceğiz.

Gelişmelerden geri kalmamak için buradan teknoloji haberlerimize ulaşabilirsiniz.