YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Çin, Uzaya Uzaktan Algılama Uydusu Gönderdi!

Çin uzaya uzaktan algılama uydusu gönderdi

uzaktan algılama uydusu

Son yıllarda uzay araştırmalarında dikkatleri üzerine çeken Çin hükümeti, yine bir hamleyle dünya gündeminde geniş yer buldu. Son olarak 2022 yılında uzay istasyonu kurmayı amaçlayan Çin, yeni uydular göndermeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde navigasyon sisteminin son uydusunu fırlatan Çin, şimdi de yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip uzaktan algılama uydusunu fırlattı.

Ülkenin kuzeyindeki Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 4B roketiyle fırlatılan uydu, başarılı bir şekilde uzay yörüngesine gönderildi. Teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi verilmeyen uydu ile Çin ve yakın bölgesine ait coğrafi bilgiler verecek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edilmeye çalışılacak.Uydu, doğal kaynaklar, tarım, çevre, ekoloji, orman gibi alanlarda kullanılacak olan fırlatma, Long March Serisi roketlerin 337′ nci misyonu oldu.

Uzay mecrasında son dönemler damgasını vuran Çin; Mars keşfi, uzay istasyonu inşası, ay çalışmaları gibi girişimleriyle ilerleyen yıllarda uzay çalışmalarında söz sahibi olmayı hedefliyor.