YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Bilgisayar Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar

format sonrası program

Bilgisayarına yeni format attınız ve hangi program ve uygulamaları yükleyeceğinizi unuttunuz. İşte sizlere format sonrası yüklenmesi gereken önemli programlar listesi.

 

Bilgisayarına format atan veya yeni bir bilgisayar alanların çoğunun ilk yaptığı şey internetten “format sonrası programlar” veya “yeni bilgisayara yüklenmesi gereken ilk programlar” araması oluyor.

Sizler için hazırladığımız format sonrası programlar listesini; uygulamaların kullanım sayısına göre listeledik.

 

İnternet Tarayıcısı: Google Chrome

İnternet tarayıcısı denince akla ilk gelen tarayıcı kuşkusuz yine google chrome oluyor. Chrome hem sadeliği hemde hızı sayesinde milyonlarca kullanıcıya sahip bir internet tarayıcısıdır. Yeni bir pc aldığınızda veya bilgisyarınızı formatladıktan sonra tarayıcı olarak yüklemeniz gereken ilk browser chrome olmalıdır.

Bulut Depolama: DropBox

Önemli dosyalarımız ve sürekli başka bilgisayarlardan erişme gereksinimi duyduğumuz dosyalarımız oluyor. Bunları depolamamızı sağlayan dropbox format sonrası yüklememiz gereken programlardandır. Dropbox ilk üyeliğe 2 gb bedava depolama hizmeti sağlıyor. Format sonrası bu uygulamayı yüklemeyi sakın unutmayın deriz.

Ofis Programı: LibreOffice

Libreoffice tam tamına microsoft office alternatifi bir ofis programıdır. Microsoft office’den ayıran en güzel yanı ise ücretsiz olmasıdır. Bilgisayar format sonrası programlar arasında listesine bu uygulamayı koymasaydık olmazdı.

Resim Düzenleme: PhotoScape

Sürekli resim düzenleme işinde olanlar için efsane bir format sonrası program daha. Photoscape programı basit arayüzü ile sizlere çok fonksiyonlu bir resim düzenleme deneyimi yaşatıyor. Benimde bizzat kendim kullandığım fotoğraf düzenleme uygulamalarındandır.

Antivirüs: Panda Ücretsiz Antivirüs

Bilgisayarımıza format attıktan sonra yüklememiz gereken program türlerinden bir diğeri ise antivirüs programları oluyor. Bildiğiniz gibi piyasadaki bir çok antivirüs programları ücretli. Sizlere tavsiye ettiğimiz antivirüs programı panda tamamen ücretsiz. Hem bilgisayarınızı iyi koruyor hemde antivirüs programlarına yüklü miktarda ücret ödemenizi engelliyor. Eee daha ne olsun…

Video Oynatıcısı: VLC Medya Oynatıcısı

Format sonrası programlar listesindeki bir diğer uygulamamız vlc media player oluyor. VLC aklınıza gelip gelmeyen tüm video türlerini oynatmayı başaran en popüler video oynatıcısıdır. Vlc medya oynatıcısı format sonrası yüklemeniz gereken programlardandır.

Yedekleme: CrashPlan

Bir bilgisayar kullanıcısı için vazgeçilmez olan yedekleme programını bu listeye eklemeseydik ayıp olurdu. Bilgisayarımızın başına her an bir şey gelebilir. CrashPlan yedekleme programı ile dosya yedeklemelerini rahat ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma ve Çıkarma: WinRar

Format sonrası programlar listesinin en son üyesi ise winrar oluyor. Winrar hızlı ve basit bir şekilde dosyalarınızı sıkıştırmanıza ve sıkıştırılan dosyaları açmanızı sağlıyor.

 

Sizlere bu yazımızda “format sonrası programlar” listesini paylaştık. Sizlerinde vazgeçilmez program tavsiye veya öneriniz var ise bizler ile yorum kısmında paylaşabilirisiniz.