YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Activation Key (Aktivasyon Anahtarı) Nedir?

Aktivasyon Anahtarı

Aktivasyon Anahtarı yazılım etkinleştirme anahtarı, bir yazılım uygulamasını kaydetmek veya etkinleştirmek için kullanılan bir dizi harf ve / veya sayı dizisidir.

Örneğin ticari bir yazılım programı satın aldınız ve bu yazılımı kullanabilmeniz için yazılımın aktivasyon kodunu alıp yazılımı etkinleştirmeniz lazım.

Activation Key (aktivasyon anahtarı) amacı, yalnızca programı satın alan kullanıcıların bu programı kullanabilmesini sağlayarak yazılım korsanlığını önlemektir. Bazı yazılım programları geçerli bir etkinleştirme anahtarı olmadan çalışmazken, diğer programlar “deneme modunda” veya kısıtlı işlevlerle çalışır. Yazılımı etkinleştirme anahtarıyla kaydetme veya etkinleştirme bu sınırlamaları kaldırır.

Standar bir etkinleştirme anahtarı biçimi yoktur ama genellikle en çok kullanılan etkinleştirme kodlarının çoğu harf ve rakamlardan oluşur. Aşağıda örnek bir etkinleştirme kodu görebilirsiniz.

FA50F-3B7E6-754C2-B3F12-F279E

Aktivasyon Anahtarı
Activation Key (Aktivasyon Anahtarı)

Geliştiriciler yazılım etkinleştirme anahtarlarını birkaç farklı şekilde uygulayabilirler. En temel yöntem, bir anahtarı bir veritabanına veya anahtar listesine göre kontrol etmektir. Bir kullanıcı listedekiyle eşleşen bir etkinleştirme anahtarı girerse, yazılım başarıyla etkinleştirilir. Daha gelişmiş bir yöntem, kullanıcının kayıt bilgilerine (e-posta adresi gibi) dayalı olarak etkinleştirme anahtarlarını dinamik olarak oluşturmaktır. Programdaki bir algoritma daha sonra anahtarı, yazılım programını kaydetmek için kullanılan e-posta adresine karşılık gelip gelmediğini kontrol edebilir. Modern yazılım programları genellikle uzak sunucudaki anahtarı doğrulayan çevrim içi etkinleştirme kullanır. Bu, geliştiricinin her anahtarın kullanım sayısını sınırlamasına ve gerekirse anahtarları iptal etmesine olanak tanır.

Not: Etkinleştirme anahtarı; ürün anahtarı, lisans kodu, lisans anahtarı, kayıt kodu veya seri numara gibi isimlendirmeler ile de adlandırılabilir.

Teknotacı – Teknoloji, Bilgisayar, Bilişim Terimleri Sözlüğü

Bu sayfa Aktivasyon Kodu‘nun teknik tanımını açıklar. Bilişim dünyasında Aktivasyon Anahtarı‘nin ne anlama geldiğini açıklar ve teknoloji terimler sözlüğümüzde bulunan birçok yazılım teriminden biridir.

Teknotacı web sitesindeki teknoloji terimler sözlüğü kategorisinde bulunan tanımlar teknik olarak doğru ancak anlaşılması kolay olacak şekilde yazılmıştır. Tanımını Yaptığımız Activation Key‘in yararlı olduğunu düşünüyorsanız bizi referans göstererek paylaşabilirsiniz. Bu terimin güncellenmesi gerektiğini veya sözlüğümüze eklenmesini istediğiniz tanımları bize email aracığıyla gönderebilirsiniz.