YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

ActiveX Nedir?

ActiveX

ActiveX, Microsoft tarafından 1996 yılında OLE çerçevesinin bir parçası olarak tanıtılan bir teknolojidir . Geliştiricilerin bir uygulama veya web sayfasında uygulayabilecekleri önceden yazılmış yazılım bileşenlerinin bir koleksiyonunu içerir. Bu, programcıların kodlarını sıfırdan yazmaya gerek kalmadan yazılımlarına veya web sitelerine ekstra işlevsellik eklemeleri için basit bir yol sağlar.

Yani internet üzerinde çalışan basit ve küçük programlar diyebiliriz.

ActiveX ile oluşturulan yazılım eklentilerine ActiveX denetimleri denir. Bu denetimler tüm program türlerinde uygulanabilir, ancak en yaygın olarak küçük Web uygulamalarında kullanılır. Örneğin, temel bir ActiveX denetimi bir web sayfasında saat görüntüleyebilir. Gelişmiş ActiveX denetimleri ise hisse senedi, döviz senedi gibi işaretçileri, etkileşimli sunumlar ve hatta Web tabanlı oyunlar oluşturmak için kullanılabilir.

ActiveX resmi olarak yalnızca Windows için Internet Explorer tarafından desteklenmektedir.

Teknotacı – Teknoloji, Bilgisayar, Bilişim Terimleri Sözlüğü

Bu sayfa ActiveX‘in teknik tanımını açıklar. Bilişim dünyasında ActiveX‘in ne anlama geldiğini açıklar ve teknoloji terimler sözlüğümüzde bulunan birçok yazılım teriminden biridir.

Teknotacı web sitesindeki teknoloji terimler sözlüğü kategorisinde bulunan tanımlar teknik olarak doğru ancak anlaşılması kolay olacak şekilde yazılmıştır. Tanımını Yaptığımız ActiveX‘sin yararlı olduğunu düşünüyorsanız bizi referans göstererek paylaşabilirsiniz. Bu terimin güncellenmesi gerektiğini veya sözlüğümüze eklenmesini istediğiniz tanımları bize email aracığıyla gönderebilirsiniz.