YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

ACL Nedir? ve Tanımı

ACL nedir?

ACL “Access Control List” Erişim Kontrol Listesi anlamına gelir. ACL, bir dosya, klasör veya başka bir nesne için kullanıcı izinlerinin listesidir. Kullanıcıların ve grupların nesneye erişebileceklerini ve hangi işlemleri gerçekleştirebileceklerini tanımlar.

Bu işlemler genellikle okuma, yazma ve yürütmeyi içerir. Örneğin, ACL bir dosyanın belirli bir kullanıcısı için salt okunur erişimi belirtirse, o kullanıcı dosyayı açabilir, ancak dosyaya yazamaz veya dosyayı çalıştıramaz.

Erişim kontrol listeleri, dosya ve klasör izinlerini yönetmek için basit bir yöntem sağlar. Windows, Mac ve Unix sistemleri de dahil olmak üzere çoğu işletim sistemi tarafından kullanılırlar. ACL’ler genellikle kullanıcıdan gizlenirken, genellikle bir grafik arabirim kullanılarak değiştirilebilir. Örneğin, Mac OS X 10.5’te ACL ayarları bir dosya veya klasör seçilip “Bilgi Al” seçilerek düzenlenebilir. Erişim kontrolü ayarları, pencerenin “Paylaşım ve İzinler” bölümünde değiştirilebilir. Unix sistemlerinde, ACL’ler chmod () komutu kullanılarak düzenlenebilir.

Teknotacı – Teknoloji, Bilgisayar, Bilişim Terimleri Sözlüğü

Bu sayfa ACL‘nin teknik tanımını açıklar. Bilişim dünyasında ACL‘nin ne anlama geldiğini açıklar ve teknoloji terimler sözlüğümüzde bulunan birçok yazılım teriminden biridir.

Teknotacı web sitesindeki teknoloji terimler sözlüğü kategorisinde bulunan tanımlar teknik olarak doğru ancak anlaşılması kolay olacak şekilde yazılmıştır. Tanımını Yaptığımız ACL‘nin yararlı olduğunu düşünüyorsanız bizi referans göstererek paylaşabilirsiniz. Bu terimin güncellenmesi gerektiğini veya sözlüğümüze eklenmesini istediğiniz tanımları bize email aracığıyla gönderebilirsiniz.