YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

5GHz Bağlantı Kopması Sorunu Çözümü

5ghz bağlantı kopma sorunu ve çözümü

Bazı modemlerde ne yazık ki 5GHz wifi bağlantı kopması sorunu yaşanabiliyor. Bu sorun genelde Turkcell ve Türk Telekom modemlerinde meydana geliyor. Peki 5GHz wifi bağlantısı neden kopuyor ve çözüm yolları nelerdir?

5GHz Bağlantısı Neden Kopar?

5GHz: kablosuz yerel ağ (WLAN) için kullanılan bir teknolojidir. 5GHz genellikle çift bantlı wifi cihazları için kullanılır.

5ghz kopma sorunu
5ghz ve 2.4ghz

Bu bağlantı türünü aktif etmek isteyen internet kullanıcıları sıkça rastlanan bir sorun ile karşılaşabilirler. Benimde karşılaştığım bu sorun ise 5GHz bağlantısının sürekli kopması ve bir daha bağlanamam. Bağlantı koptuktan sonra ise bağlanmak istediğimde modemi yeniden başlatmam gerekiyordu.

Peki 5GHz bağlantısı neden kopar? Bağlantının kopmasının 1 den fazla nedeni olabilir?

  • Bant genişliği fazla olabilir.
  • 5GHz kanal aralığı yanlış yapılandırılmış olabilir.
  • Modeminiz bozuk olabilir.
  • vb. durumlar…

5GHz Bağlantı Kopması Sorunu Çözümü

Şimdi ise gelelim 5ghz kopma sorunu çözüm yollarına. Arkadaşlar bağlantınızın neden kesildiğini tam olarak bilemeyiz. Bu yüzden aşağıda listelediğimiz çözümleri tek tek deneyin. Bu çözümlerden bir tanesi muhakkak işinize yarayacaktır.

Bant Genişliği Düşürme

5GHz kablosuz bağlantınızın bant genişliği yüksek olabilir. Bant genişliği eğer otomatikte ise bu da 5ghz bağlantınızın kopmalarına sebebiyet verebilir. Peki bant genişliğini nasıl ayarlayabilirsiniz?

Bant genişliğini ayarlamak için modem ara yüzüne giriş yapın. Ben Türk Telekom’un ZTE modemini kullandığım için benim modem ara yüzüm 192.168.1.1

modem arayüzü 5ghz bant genişliği

Ara yüze giriş yaptıktan sonra Yerel Ağ seçeneğine tıklayın ve açılan seçenekler içerisinde Wlan kısmına tıklayın. Buradan Wlan Global Konfigürasyonu seçeneğine tıklayın ve 5GHz bağlantı seçeneğine gidin.

Karşınıza Kanal, Mod, ve Bant genişliği ayarları çıkacaktır. Sizlerde bant genişliği ayarı büyük olasılıkla Otomatik olarak gelecektir. Bant genişliğine tıklayarak 40MHz seçeneğini seçin ve uygula butonuna basarak ayarları kaydedin.

Bu işlemi yaptıktan sonra 5GHz bağlantı kopma sorunundan kurtulma ihtimaliniz yüksektir.

5GHz Kanal Aralığı Değiştirme

5GHz bağlantınızın kanal aralığını değiştirerek kopma sorununu çözme şanısınız yüksek. Bu ayarları yapmak için modem ara yüzüne giriş yapıp Wlan Global Konfigürasyonu ayarlarına gitmeniz gerek. Bu sayfaya eriştikten sonra 5GHz bağlantısının Kanal aralığını 36-64 arasında seçin.

5ghz kanal aralığı değiştirme

Modeminiz Bozuk Olabilir

Yukarıdaki adımları yaptınız ve hiç bir şekilde 5GHz bağlantı kopma sorununu çözemediyseniz büyük ihtimal modeminiz bozuk olabilir. Modeminize bir access point bağlayarak bu sorunun üstesinden gelebilir veya modemi değiştirerek de sorunu çözebilirsiniz.,

Modeminizi bir seervis sağlayıcısından aldıysanız mutlaka değişim talep edin garantisi devam ediyorsa garantiye yollayabilirsiniz.

Türk Telekom ZTE H168A V2.0 5GHz Bağlantı Kopma Sorunu Çözümü

TE H168A v2.0 5ghz bağlantı kopma sorunu

Eğer benim gibi Türk Telekom ZTE H168A v2.0 Modeminde 5ghz bağlantı kopma sorunu yaşıyorsanız Bant genişliğini 40MHz yapın ve Kanal ayarınıda 136 olarak kaydedin.

Ben bu şekilde Türk Telekom ZTE modem 5GHz bağlantı kopma sorunundan kurtuldum. Biraz araştırdığımda bu kopma sorunu ZTE H168A V2.0 modelinde kronik bir sorunmuş.

Turkcell Huawei HG255s 5GHz ve 2.4GHz Bağlantı Kopma Sorunu

Gelelim bir başka kronik sorunlu modem olan Huawei HG255s modemine. Turkcell superonline internet hizmeti alanlara Turkcell bu modemi veriyor ve ne yazık ki modemde büyük bir kronik sorun mevcut. Sorun 5GHz – 2.4GHz bağlantı kopmaları. Bazı Huawei kullanıcıları 2.4GHz bağlantısından kopmalar yaşasa da genellikle 5GHz bağlantı seçeneğinde daha çok kopma şikayeti alıyoruz.

HG255S 5GHZ BAĞLANTI KOPMASI
donanımhaber forum (HG255S 5GHZ BAĞLANTI KOPMASI)

Bu sorunun tek kalıcı çözümü ise modeme ayrı bir access point bağlamak olacak. Bunun dışında kalıcı bir çözüm yok. Eğer imkanınız var ise kesinlikle bu modemi değiştirmenizi tavsiye ederim. Modem kronik sorunlu olduğu için ve çözümü olmadığı için değiştirmek daha iyi bir seçenek gibi duruyor.