YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Akıllı Saat Nedir?

Akıllı saat, bir bilekte takılmak üzere tasarlanmış taşınabilir bir cihazdır. Akıllı Saat’ler – akıllı telefonlar gibi – dokunmatik ekranları bulunur, çeşitli uygulamalar sunar ve sıklıkla kalp atış hızınızı ve diğer hayati belirtilerinizi kaydeder. Yani aslında daha çok sağlık için de kullanılıyor diyebiliriz.

Akıllı Saat’lerin Kısa Tarihi

Apple, Sony, Samsung gibi büyük firmalar akıllı saat üretiyor ama ilk akıllı saati Pebble adlı şirket 2013 yılında çıkardı. Pebble, 2013 yılında ilk akıllı saatini duyurduğunda Kickstarter’da 1 milyon gibi rekor miktarda fon topladı ve fonlarını satmaya devam etti.

Akıllı Saatler Neler Yapar?

Akıllı saatler günlük kullanım için tasarlanmışlardır. Bundan dolayı günlük birçok işimizi akıllı saatler ile kolaylıkla yapabiliriz. İşte bir akıllı saatin yapabilecekleri…

Bildirimler: Akıllı saatler mobil akıllı telefonlarınız ile uyumlu bir şekilde çalışır. Bu akıllı saatler telefonunuza gelen her türlü bildirimleri saatin ekranına yansıtarak sizleri bilgilendirir.

Uygulamalar: Evet, akıllı saatler içerisindeki uygulamalar ile sizlere çeşitli kolaylıklar sağlar. Alarm, kronometre, takvim, nabız ölçer, adım ölçer gibi çeşitli uygulamaları vardır. Çoğu şirket artık akıllı saatlere özel market uygulaması kullanıyor.

Medya Yöneticisi: Akıllı telefonlarla eşleştirilen çoğu akıllı saat, ortam oynatmayı sizin için yönetebiliyor. Örneğin, Apple’ın AirPod’larını kullanarak iPhone’da müzik dinlerken, ses düzeyini ve parçaları değiştirmek için Apple Watch akıllı saatinizi kullanabilirsiniz.

Konuşma: Artık son model akıllı saatler ile aramaları telefona ihtiyaç duymadan cevaplayıp karşı taraf ile akıllı saatten konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

Spor Takibi: Makalenin başında da söylediğimiz gibi akıllı saatler ile adımlarınızı ölçebilir, haftalık aylık veya günlük kaç km yol yürüdüğünüzü, kalp atış hızınızı gibi bir çok işlemi öğrenerek sporu daha zevkli hale getirebilirsiniz.

GPS: Çoğu akıllı saatte bir GPS bulunur, böylece konumunuzu takip edebilir veya yere özgü uyarıları alabilirsiniz.

apple watch

Akıllı Saat İşletim Sistemi Türleri

Pazarda oldukça fazla akıllı saat işletim sistemi türü vardır. Bunlardan en popüleri ise Apple Watch’dır.

Apple Watch: Apple tarafından tasarlandı ve şuan halen apple tarafından satılıyor.

Wear OS watches: Google’ın akıllı saatler için geliştirdiği bir üt akıllı saat işletim sistemidir. Çeşitli firmalar bu işletim sistemini kullanıyor.

Tizen watches: Tizen akıllı saat işletim sistemi ise Samsung firmasına ait. Samsung bu işletim sistemini Galaxy Watch gibi akıllı saatlerinde kullanıyor.

Farklı işletim sistemli akıllı saatler de var ama bunların kullanım alanları biraz farklı. Örneğin dalış için akıllı saatler var bunların işletim sistemi özel…

 

akıllı saatlerin pazar yükseliş grafiği

Pazar Büyümesi

Akıllı saat pazarı 2014 yılında 5 milyonluk bir satış gerçekleştirmiş. 2018 de ise ciddi bir artış ile 141 milyona kadar çıkmıştır. Pu pazarda da her zaman olduğu gibi Apple ve Samsung ciddi bir paya sahip.