YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Xiaomi Az Bilinen Gizli Özellikleri – 2021

Xiaomi az bilinen özellikler

Merhaba Teknotacı takipçileri. Bu videomuzda son yıllarda olağanüstü bir büyüme kaydederek telefon sektöründe adını sıklıkla duyurmaya devam eden Xiaomi telefonların az bilinen gizli özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Bildiğiniz gibi dünya genelinde ve son yıllarda da ülkemizde Xiaomi, büyük bir büyüme kaydetti ve hızla da büyümeye devam ediyor. Öyle ki yapılan araştırmalar da şirketin büyüme oranını gözler önüne seriyor. Önde gelen pazar araştırma şirketlerinden Canalys’e göre Xiaomi, pazardaki gerilemenin başarıyla önüne geçerek dünya genelinde ilk beş akıllı telefon üreticisi arasında, satışlarda yıllık bazda en yüksek büyümeyi elde eden şirket oldu.

Şirketin 2020 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranı da geçtiğimiz günlerde açıklandı. Xiaomi’nin İnternet hizmetlerinden elde ettiği gelirler, 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllık yüzde 38,6 artışla 5,9 milyar RMB’ye(Çin Yuanı) ulaştı. Kullanıcıların akıllı telefonlarda harcadıkları zaman ve etkinlikler 2020’nin ilk çeyreğinde artış gösterdi. 2020 yılının Mart ayında MIUI’nin aylık aktif kullanıcı sayısı yıllık bazda yüzde 26,7 artarak 330,7 milyona yükselirken, Çin’deki aylık aktif kullanıcı sayısı 111,5 milyona ulaştı. Kullanıcı sayısını da katlayarak arttırmaya devam eden ve kullanıcıların da büyük beğenisini toplayan Xiaomi’ nin bildiğimiz kadar bilinmeyen birçok özelliği de mevcut. İşte bu makalemizde çoğu Xiaomi kullanıcısının belki de bilmediği birçok özelliği sizlerle paylaşacağız. İşte Xiaomi bilinmeyen gizli özellikleri…

1. Oyun Performansını Arttırmak

Xiaomi oyun hızlandırıcı
Oyun hızlandırıcı

Android telefonların hayatımıza girmesiyle belki de en çok yapılan aktivite oyun oynamak oldu. Hatta çoğu kullanıcı sadece oyun kalitesini arttırmak için bile telefon alabiliyor. Birçok oyunseverin de bu sebeple dikkatini çektiği bu özellik daha iyi bir oyun performansı için kesinlikle müthiş bir deneyim. Xiaomi’ nin pek bilinmeyen bu özelliği iyi bir oyun deneyimi sunmak için tasarlanmış ve de kesinlikle kolaylık sağlıyor diyebiliriz.

Genelde düşük donanımlı telefonlar buna ihtiyaç duyar ama yüksek donanımlı telefonlarda kullanmayacak değiller. Bu uygulama kısacası arka plandaki uygulamaları yavaşlatarak veya arka plan oynatmayı durdurarak oyun kalitesini arttırmayı hedefler(Örneğin gelen çağrı ve mesaj bildirimlerini kapatmak gibi.) Yani Game Booster özelliğini aktif ederek bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Game Speed ​​Booster etkinleştirildiğinde CPU performansı artırılır, ağ gecikmesini azaltmak için arka plan indirme hızı sınırlanır, bildirimler susturulur ve fiziksel düğmeler devre dışı kalır. Game Speed ​​Booster‘ı Güvenlik uygulamasından açabilirsiniz.

2. Uygulama Gizleme Özelliği

uygulama gizleme applock özelliği
Uygulama Gizleme Özelliği

Telefonumuzda bazen bazı içerik ve uygulamaları gizlemek zorunda kalabiliyoruz. Banka uygulamaları, yatırım uygulamaları gibi gözden uzak tutmak istediğimiz uygulamaları gizlemek isteyebiliyoruz çoğu zaman. Farklı birçok gizleme alternatif uygulaması olsa da Xiaomi, bunun için de kolaylık sağlayarak uygulama gizleme özelliğini kullanıma sunuyor. Adım adım yapılış sırasını izleyerek koılaylıkla bu özelliklen yararlanabilirsiniz.

 1. Akıllı telefonunuzda ayarlar menüsüne gidin, App Lock seçeneğine dokunun.
 2. Gizlemek istediğiniz uygulamaların hemen yanında yer alan anahtarlara dokunarak etkinleştirin.
 3. Bir uygulamayı gizlediğinizde ilgili uygulama gizli klasöre taşınacaktır. Ana ekran simgesi de gizlenecektir. Bu özellik sistem uygulamalarını desteklemiyor.
 4. Gizlediğiniz bir uygulamayı açmak için ana ekranı görüntülemeniz ve pinch-out hareketini yapmanız (iki parmakla fotoğraflarda uzaklaştırma yapmak için uygulanan hareket) gerekiyor.
 5. Uygulama kilitleme özelliği için ayarladığınız parola istenecektir, parolayı girin.
 6. Parolayı girdikten sonra gizli uygulamaların bulunduğu klasör açılacaktır. Açmak istediğiniz uygulamanın üzerine dokunun.

Bu kısa adımları uygulayarak gizlemek istediğiniz uygulamaları kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

3. Parmak İzi Tarayıcıyı Deklanşör Düğmesi Yapmak

parmak izi deklanşör
Parmak İzi Deklanşör

Aslında Xiaomi’ nin bu kadar popüler olmasının temel sebeplerinden biri basit ama etkili yenilikler sunmaları oluyor. Telefonlardaki özellikler çoğu kişiyi cezbetmekte ve de marka değerinin de yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bunun basit örneklerinden biri de parmak izinin deklanşör olarak kullanılabilmesi. Şimdi bu adımları izleyerek özelliği kullanabilirsiniz:Bu işlev varsayılan olarak etkin değildir, bu nedenle terminal ayarlarında etkinleştirmeliyiz. Bunu yapmak için kamerayı açmalı ve üstteki üç yatay çizgiye basmalıyız menü farklı çekim modları ve kamera ayarlarına erişim görüntüleniyor . Bunlara giriyoruz ve ”adlı bir bölüm bulana kadar menüyü kaydırıyoruz. ek ayarlar ”İçinde bir seçenek buluyoruz” parmak izi deklanşör “Parmak izi okuyucuyla fotoğraf çekebilmek için bunu etkinleştirmeliyiz.

 1. Öncelikle cihazınızda “kamera” uygulamasına girin.
 2. Sağ Üstte açılan “üç yatay” çizgiye dokunun.
 3. Daha sonra “ayarlar” seçeneğine dokunun.
 4. Ek ayarlar” başlığına gelerek “parmak izi deklanşör” ayarını aktif edin.

Bu kısa ve etkili yöntem ile daha kaliteli ve kolay fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

4. Ekranı İkiye Bölme

Xiaomi Ekranı İkiye Bölme
Xiaomi Ekranı İkiye Bölme

En çok kullanılan ve de işe yarayan özelliklerin başında ekranı ikiye bölme özelliği geliyor. Hem kullanım açısından kolaylık sağlayan hem de basit bir görünüm sunan bu özellik kesinlikle işinize yarayacaktır. Mesela aynı anda hem whatsapp’ ta mesajlaşabilir hem de İnstagram’ da gezinebilirsiniz. Bu özelliği iki yoldan aktif edebiliriz.Gelin şimi adım adım özelliği aktif etme aşamalarına bakalım:

1-) Öncelikle birinci yoldan bahsedelim. Uygulama üzerine basılı tutarsanız hemen yanında “ek seçenekler” geleceğini göreceksiniz, kutular sekmesine tıklarsanız ekran ikiye bölünecek ve basılı tuttuğunuz uygulama üst tarafa geçecek, ekranın altı için ise sizden seçim yapmanızı isteyecek. İkinci uygulamayı da seçtikten sonra artık ekranınızı ikiye bölünmüş olarak kullanabilirsiniz.

2-) İkinci yol ise yine basit. Son kullanılanlar ekranının üst tarafında ‘’Ekranı Böl’’ sekmesini göreceksiniz, bu sekmeye dokunduğunuzda ekranın üst tarafında kullanacağınız uygulamayı sürüklemenizi isteyecek. Bu bölüme istediğiniz uygulamayı sürükleyin, ekranın alt kısmı içinde yine bir uygulama seçin ve artık ekranınızı ikiye bölünmüş olarak kullanabilirsiniz.

5. İkinci Alan Özelliği

ikinci alan özelliği
İkinci alan özelliği

Xiaomi’ nin belki de en işe yarar özelliği bu olabilir. Özellikle iş yaşamında aktif olan kişilerin telefonlarını kendilerine göre kişiselleştirmesinde çok önemli rol oynayan bu özellik, birçok kullanıcı tarafından da beğeniliyor. Mesela iş ve sosyal hayatınızı telefonunuzda düzenleyebilir içeriklerinizi olası bir karışıklıktan kurtarabilirsiniz. İkinci alan özelliğinin bir diğer avantajı ise, aynı uygulamayı iki alana da yükleyebiliyor olmanız. Örneğin, iş telefonu hattınız ve kişisel telefon hattınız aynı telefonda ve iki hattan da Whatsapp kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda bir alana iş telefonunuzla, diğer alana ise kişisel telefonunuzla kayıt yaparak iki hattı da aynı telefondan kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenlik konusunda da asla endişelenmenize gerek yok. İkinci alanı aktifleştirdiğinizde telefonunuzun hafızası bölünüyor. İkinci alanda telefonu kullanacak kişi kendi Mi hesabına giriş yapıyor. Uygulamalarınız, galeriniz gibi size ait hiçbir şey ikinci alana geçmiyor. Veri gizliliği ve güvenliği politikası her iki alan için de geçerli oluyor. Şimdi adım adım nasıl aktif edeceğinize bakalım:

 1. Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 2. Daha sonra Özel özellikler (Bazı telefonlarda Yeni Özellikleri Keşfedin olarak görünür.) bölümünden İkinci alanı seçin. 
 3. Son olarak “ikinci alanı aç” seçeneğini seçtiğinizde ikinci alan aktif olacaktır.

6. Uygulama Klonlama(Kopyalama)

Xiaomi Uygulama Klonlama
Xiaomi uygulama klonlama

Bu özellik de Xiaomi kullanıcıları arasında çok bilinmese de oldukça işe yarar bir uygulama. Özellikle telefonunuzdaki karışıklıkların önüne geçerek daha kolay bir kullanım sağlıyor. Özellikle iş yoğunluğu olan insanlar için cankurtaran işlevi gören bu uygulama, basit bir kullanım da sunuyor. Xiaomi’ nin bilinmeyen özelliklerinden biri olan bu özellik kesinlikle işinize yarayacaktır. Şimdi nasıl aktif edeceğinize bakalım:

 1. Öncelikle “Ayarlar” kısmına gidin.
 2. Sonra “Uygulamalar” seçeneğine gidin.
 3. Daha sonra “Çift Uygulamalar” seçeneğini seçin.
 4. Daha sonra ise çift yapmak istediğiniz uygulamayı seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

7. Uygulama Kilitleme

uygulama kilidi
Uygulama Kilidi

Xiaomi’ nin az bilinen özelliklerinden biri de uygulama kilitleme özelliği. Kullanıcılar için basit ve gereksiz gibi görünse de aslında doğru kullanıldığında çok yararlı olabilir. Örneğin sürekli kullandığınız ve açık kalmasını istediğiniz uygulamayı sürekli açık tutmak işinize yarayabilir. Bu işlemi birkaç adımla kolaylıkla yapabilmeniz mümkün. Sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Öncelikle son uygulamalar kısmını açın.
 2. Daha sonra istediğiniz uygulamanın üzerine basılı tutun ve “kilit” seçeneğine tıklayın.
 3. Bu işlemden sonra seçtiğiniz uygulama kapanmaz hale gelecektir.

8. Arama ekranından telefon görüşmelerinin ses kaydını almak.

Ses Kaydı
Ses Kaydı

Xiaomi’ nin gizli özellikleri arasında belki de en pratik ve kullanışlı uygulama. Arama ekranında ses kaydı almak çoğu zaman işinize yarayabilir. Önemli bir görüşmede not almak ile uğraşmamak için tek dokunuşla rahatlıkla ses kaydı alabilir ve de işlerinizi halledebilirsiniz. Normalde epey zamanınızı alacak bu işlemi Xiaomi’ nin bu özelliği ile rahatlıkla yapabilmeniz mümkün. Şimdi bu işleme aşama aşama bakalım:

 1. Arama geldiğinde veya siz arama yaptığınızda kayıt tuşuna basarak aramadaki tüm sesleri kaydedebilirsiniz.
 2. Daha sonra “ses kaydedici” ye giderek ses kaydını dinleyebilirsiniz.

9. Mesajları Gizleme Özelliği

mesaj gizleme özelliği
Mesaj Gizleme Özelliği

Telefon kullanırken özellikle en çok sıkıntı çektiğimiz konu gizlilik ve güvenlik oluyor. İşte Xiaomi telefonlarının en ayırt edici özelliklerinden biri de güvenlik ve gizliliğe verilen önem. Mesajlardan uygulamalara ve daha birçok şeye kadar hemen her şeyin gizlenebilmesi gerçekten de iş görüyor. Mesajlara da gelen gizleme özelliği hem çok kullanışlı hem de uygulaması oldukça basit. Sırasıyla şu adımları izleyerek kolaylıkla mesajlarınızı gizleyebilirsiniz:

 1. Öncelikle “Mesajlar” uygulamasını açın.
 2. Ana sayfada bulunan mesajları aşağı kadar indirin.
 3. Daha sonra arka planda gördüğünüz “kilit” simgesinden sonra karşınıza bir şifre isteme uyarısı gelecek.
 4. Şifrenizi oluşturduktan sonra istediğiniz mesajın üstüne basılı tutarak arka planda gizleyebilirsiniz.

10. Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü
Ekran Görüntüsü

Son olarak Xiaomi telefonunuzla kolaylıkla ekran görüntüsü de alabilirsiniz.Tuşlarla uğraşmadan ekran görüntüsü almak için üç parmağınızı ekrandan aşağı doğru sürükleyin.

Bu makalemizde Xiaomi telefonların az bilinen gizli özelliklerinden bahsettik. Siz de bu özellikleri kullanarak Xiaomi’ nin gizli özelliklerini bulabilir ve daha kolay telefon kullanımına sahip olabilirsiniz. Az bilinen diğer özellikleri de yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.