YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Yeni Sony PlayStation 5 Geliyor

Uzun zamandır oyuncular tarafından beklenen Sony Playstation 5’in teknik özellikleri sonunda kullanıcılarla paylaşıldı. Sistemde köklü güncellemeler yapan Sony bir hayli ses getireceğe benziyor. CPU ve GPU tarafında AMD ile anlaşan Sony yeni PlayStation 5’de daha birçok yeniliğe gitmiş.

Ultra yüksek hızlı SSD, entegre özel I / O sistemi, ışın izlemeli özel AMD GPU, son derece sürükleyici Tempest 3D ses ve PlayStation 5 için yeni geliştirilen kablosuz oyun kontrolcüsü DualSense’de PlayStation 5’in bu yenilikleri arasında yer alıyor. Bu özellikleriyle piyasaya çıkacak olan yeni Sony PlayStation 5 oyun sevenleri bir hayli heyecanlandıracağa benziyor.

Detaylara gelecek olursak;

Yenilenen AMD GPU çok daha iyi bir performans sergileyecek. Sony bu bağlamda oyunlarda daha yüksek çözünürlük sağlayacağını dile getirdi. Yeni bir özellik ışın izleme teknolojisi kullanıldığı belirtiliyor. Peki bu ışın izleme nedir ve ne işe yarıyor gelin buna bir göz atalım.

Işın izleme özelliği, ışığın gerçek hayatta nasıl hareket ettiğini ve çeşitli yüzeylerden nasıl kırıldığını ve ilerlediğini simüle ediyor. Bu özellikten yararlanan oyunlarda nesneler çok daha doğru ve daha yüksek gerçekçilikte gözükecek bu sayede su, cam, ışık kırılmalarında, ateş yansımalarında grafiklerin çok daha doğru ve kaliteli görünmesini sağlayan bu teknoloji çok ilgi çekecek gibi duruyor.

Tempest 3D ses iyileştirmesi

Burada Sony güzel bir noktaya değinmiş ve tüm oyuncular için daha kaliteli bir ses sunmaya çalışmış. Görsel grafikler kadar sese de önem verilmiş, artık oyuncular resmen oyunun içindeymiş hissine kapılabilecek. Bu etkili ses performansı sunmayı hedefleyen Sony Tempest 3D sesi gerçekten hissettirebilmek için özel olarak 3D ses motoru tasarlanmış ve üretmiş.

Yeni nesil Oyun Kontrolcüsü : DualSense 

DualSense Sony Playstation 5

Sony, PlayStation 5 için yeni nesil kablosuz oyun kontrolcüsü DualSense’i geliştirmiş ve eski kullanıcılardan gelen olumlu dönüşleri tutmuş, hatta üzerine yeni işlevsellikler eklenerek DualSense’i geliştirmiş. Ayrıca yeni rengi ve yeni tasarımıyla DualShock 4’e göre çok daha güzel ve göze hitap eden bir oyun kontrolcüsü olmuş.

Teknik detaylarda ise Sony’nin açıklamalarında en çok dikkat çeken özellik DualSense’in oyundaki dokunma duygusunu gerçeğe yansıtabiliyor olması. DualSense bu noktada ne kadar kabiliyetli olduğunu bizlere gösteriyor: Örneğin araba kullanırken çamurlu bir yolda araba sürmenin yavaşlığı hissi gibi çeşitli güçlü duyumları dokunsal geri bildirim yaparak bize hissettiriyor.

Bu özelliklerle sınırlı olmayan DualSense’e ayarlanabilir tetikçiler eklenmiş. Bunun sayesinde bir ok çekmek gibi eylemlerde gerçekteki gerginlik hissini bize geri bildirim yardımıyla hissettirebiliyor. DualSense kendi içinde bir dahili mikrofon da barındırıyor ve artık harici bir kulaklığa ya da mikrofona ihtiyacınız olmadan rahatlıkla görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

Sony PlayStation 5 Teknik Özellikleri

Yeni Sony PlayStation 5 Teknik Özellikleri

İşlemci

 • x86-64-AMD Ryzen ™ “Zen 2”
 • 8 Çekirdek / 16 İplik
 • Değişken frekans, 3,5 GHz’e kadar

GPU

 • AMD Radeon ™ RDNA 2 tabanlı grafik motoru
 • Işın İzleme Hızlandırma
 • Değişken frekans, 2,23 GHz’e (10,3 TFLOPS) kadar

Sistem belleği

 • GDDR6 16 GB
 • 448GB / s Bant Genişliği

SSD

 • 825GB
 • 5.5GB / s Okuma Bant Genişliği (Raw)

PS5 Oyun Diski

 • 100 GB / disk’e kadar Ultra HD Blu-ray ™

Video çıkışı

 • 4K 120Hz TV, 8K TV, VRR desteği (HDMI sürüm 2.1)

Ses

 • “Tempest” 3D AudioTech