YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Ses Dalgalarıyla Yönünü Bulan Drone Geliştirildi!

ses dalgalarıyla yön bulan drone

Yakın zamanda drone yapımı için birçok girişimde bulunan mühendisler, daha önceki birçok eşsiz drone tasarımından sonra yine çok ilginç bir işe imza atarak farklı işlev ve sistemde bir drone geliştirdiler.

Bildiğimiz üzere günümüzde dronelar hala uzmanların direktifleriyle çalışmakta. Bu sebeple aktif gezindiği alan hem sınırlı hem de belli bir iş gücünü ve yükünü de beraberinde getirmekte. İşte uzman mühendisler bu konuda bir araya getirerek muazzam bir işe imza attılar ve devrim niteliğinde bir ilke imza attılar.

Araştırmacılar, ses dalgalarını kullanarak etrafındaki nesneleri ve konumunu anlayabilen ve buna göre hareket edebilen dronelar geliştirdi. Böylece droneların kendi başlarına hareket edebilmeleri için önemli bir eşik aşılmış oldu.

ses dalgalarıyla yön bulan drone
ses dalgalarıyla yön bulan drone

Purdue Üniversitesi mühendisleri, droneları hoparlör ve dört mikrofondan oluşan bir sistemle donatarak yaptıkları çalışmalarda, droneların sesi algılayarak hareket edebilmesini sağladı. Böylece kontrol mekanizmalarını kendileri yöneten dronelar için ilk adım atıldı.

Peki Bu Dronelar Nerede Kullanılacak?

Yapısı itibariyle adeta bir yarasayı andıran bu droneların, yön bulma konusunda devrim niteliğinde olduğu belirtildi.

SIAM Journal on Applied Algebra and Geometry adlı dergide yayımlanan çalışmada, bu teknolojinin araç park sistemleri ve engellilere yön bulma konusunda yardımcı olma gibi alanlarda kullanılabileceği belirtildi. 

Drone Üzerinde Deney Yapıldı.

Deneydeki dronelar da aşağı yukarı aynı şekilde çalışıyor. Hoparlörden verilen sesin mikrofondan algılanma süresine ve şekline göre araç etrafındaki nesneleri algılıyor ve hareket ediyor. Deneyde kullanılan araçlar içinde bulundukları odanın duvarlarını isabetli şekilde tanımlayabildi ve kendini çarpışmalardan korudu.

Araştırmacıların kullandığı cihaz, sadece hoparlörlerden çıkan sesin mikrofona çarpma süresini hesaplamıyor, her bir mikrofonun sesi algılama süreleri arasındaki farkı da hesaplıyor. Böylece mesafeler, şekiller ve boyutlar da belirlenebiliyor. 

Bu teknoloji ileride engellilerin daha kolay hareket etmesine ve yön bulmasına, araçların daha kolay park edebilmesine, gerekli durumlarda droneların arama kurtarma çalışmalarında daha verimli olmasına yol destek verecek.