YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Sanal Alemin Popüler Oyunu: Pubg ve 8.2 Güncelleme Notları

2016 Temuzunda piyasaya sürülen ve yayınlandığı ilk günden beri birçok güncelleme alan, oyuncu sayısını günden güne arttıran ve her geçen gün indirilme sayısı artan Pubg yeni bir güncellemeyle karşımızda. Pubg oyuncularına farkli oyun modlari, farklı haritalar, bireysel veya ekiple oynanabilecek maçlar,birbirinden farklı haritalar, birden fazla araç ve diğer açık dünya oyunlarında olduğu gibi birçok farklı güçte ve özellikte silah cephanelik ve materyaller sunmaktadır.

Aslında diğer açık dünya oyularıyla (Fortnite H1Z1 gibi) benzer yönlerinin olmasının yanı sıra birçok farklı özellikte bulundurmakta. Mesela Fortnite’ da planör varken Pubg’de onun yerine şemsiye var. Pubg’de uçaktan atladıktan sonra yönettiğiniz karakterin elinde başlangıçta tava varken Fortnite’ da ise bir kazma (bazı oyunculara göre çekiç ) ile oyuna başlıyorsunuz.

pubg vs fortnite

Ve en önemlisi böyle iki büyük açık dünya oyununun arasındaki en temel fark da şu Fortnite’da grafikler biraz hayali ve destansi tarzda iken bunun aksine Pubg de ise grafikler, vuruş hissiyati, karakterler ve kullanılan silahlar biraz daha gerçek hayata yakın olduğu için belli oyuncu kesimleri tarafından daha ilgi görüyor.

pubg ve fortnite

Aslında Pubg 2016 yılında piyasaya sürüldükten yaklaşık 1 yıl sonra Fortnite yayınlanmış acaba Pubg’nin oyuncu sayısı ve indirilme sayısının ivmesi azalır mı diye düşündürmüyordu değil ama dünyanın en büyük oyun platformlarından biri olan Steam’in Haziran 2020 verilerine göre bilgisayar üzerinden bir gün içine en fazla 476.000 civarında seyrederken bir gün içinde oyuncu sayısıyla kırılan rekor ise 3.2 milyon oyuncu. Bunun yanı sıra Fortnite’ın ise Epic games’in Mart 2019 verilerine göre toplam oyuncu sayısının 250 milyon civarında olduğu belirtildi.

Bilindiği üzere Pubg ilk çıktığı yıldan bu yana birçok güncelleme aldı ve bu güncellemelerle kullanıcılarına birçok yeni silah, materyal ve özellikler sundu. Bunlarla da yetinmeyip kısa zamanda birçok kullanıcıya ulaşan, akıllı telefonlarda ve tabletlerde oynanma imkanı veren Android ve iOS işletimine uyumlu Pubg mobile çıkardı.

pubg mobile
(Aralık 2019 verilerine göre yaklaşık 600 milyon indirme)

Pubg 8.2 güncellemesi:

Geçtiğimiz günlerde yapılan yazılı açıklamalara göre yeni gelecek olan güncelleme 19 Ağustos’ta bilgisayarlarda 27 Ağustos’ta ise oyun konsollarında çıkacak.

pubg 8.2 güncelleme

Gelelim bu yeni güncellemenin detaylarına ve özelliklerine:

Yeni silah: hafif makineli MG3

pubg MG3

Bu yeni hafif makineli silahta hem seri atışlarda sprayın kontrolü için iki çift ayak bulunuyor hem de iki farklı atış hızına sahip. Ve bazı diğer silahlara göre daha fazla araç hasarı veriyor. Bu arada 6x e kadar zoom desteği ile kullanılabiliyor.

Yeni bomba : yem bombası diğer adıyla yanıltıcı bomba.

pubg mobile

Bu yeni gelen bomba diğer bombalardan farklı olarak atıldıktan sonra yaklaşık 10 saniye kadar sahte silah sesleri çıkararak düşmanınızı yanıltarak size ekstradan bir iki dakika kazandırır.

Bazı silahların dokularında iyileştirmeler:

pubg silahları

Kar98, M416 ve SKS silahlarının görsel kalitelerinin geliştirilmesi için yeniden düzenlendi. Ayrıca bu silahlara ait ateşleme sesleri de tekrardan düzenlendi.

Erangel haritasına diğer rıhtımlara ek 4 yeni rıhtım eklendi.

pubg mobile

Ve bu güncellemenin bizce en iyisi ve birçok oyuncunun da bunun eksikliğini hissettiği kask gizleme butonu

pubg yeni güncelleme

Peki bu yeni butonun özelliği ne ve niçin böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu?

Önceki sürümlerde kullandığınız karaktere oyunun marketinden aldığınız veya oyunun size hediye verdiği şapka ve gözlük gibi aksesuarlar oyun başladıktan sonra yerden aldığınız herhangi bir kasktı taktıktan sonra kayboluyordu yeni güncellemeyle eklenen bu buton oyuncuların istegine göre karakterin kafasında görünüş olarak isterlerse kask isterlerse de sahip oldukları aksesuarları bu kaskın üzerine takma gibi bir işlevi oldu.