YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Koronavirüsün Ayda Ortalama İki Kez Mutasyona Uğraması Ne Anlama Geliyor? İyi mi, Kötü mü?

koronavirüsün ayda ortalama iki kez mutasyona uğraması iyi mi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsün mutasyona uğradığı bilim insanları tarafından daha önce de açıklanmıştı. Daha sonra virüsün ayda yaklaşık iki defa mutasyona uğradığı belirtildi. Peki virüsün mutasyona uğraması ne anlama geliyor? virüsün mutsyona uğraması iyi mi, kötü mü?

Yeni tip koronavirüse dair en büyük korkuların başında, mutasyon geçirmesi geliyor ancak görünen o ki korktuğumuz şey çoktan başımıza gelmiş. Harvard Üniversitesi’nden epidemiyolog Prof. Dr. Marc Lipsitch, “Yeni koronavirüs genetik olarak değişiyor mu?’ sorusuna, “Kesinlikle evet” yanıtını verdi. Bilim insanına göre asıl sorulması gereken, bu mutasyonun hastalığın seyri, bulaşıcılığı ya da insanlar üzerindeki fiziksel etkisi olup olmadığı. 

Prof. Dr. Lipsitch, şimdiye kadar koronavirüsün geçirdiği mutasyonun etkilerine dair ellerinde olumlu veya olumsuz anlamda güvenilir bir kanıtın olmadığını söylüyor. “Koronavirüsler, diğer tüm virüsler gibi genetik kodlarının küçük kısımlarını sürekli olarak değiştirir” diyen bilim insanı, bu sürece temkinli bir şekilde yaklaşmamız gerektiğini belirtiyor.

koronavirüsün mutasyona uğraması

“Virüsler yaşam döngülerinin bir parçası olarak mutasyona uğrar”

Birleşik Krallık‘taki salgını izleyen COVID-19 Genomics UK Consortium’un bilimsel proje yöneticisi Ewan Harrison ise “Virüsler yaşam döngülerinin bir parçası olarak mutasyona uğrar” diyor ve ekliyor:

“Grip ve kızamık gibi koronavirüs de bir RNA virüsüdür. Bir virüs bir kişiye bulaştığında, genetik talimat dizisi, hücreye girdiğinde nasıl çoğaltılacağını söyleyerek virüsün yayılmasını sağlar. Virüs kendi kopyalarını çıkarır ve vücuttaki diğer hücrelere iter. Virüsün bulaşıcı dozları, öksürük yoluyla damlacıklar halinde ortaya çıkan ve diğerler insanlar tarafından solunabilir”

İnfluenzanın geçirdiği değişimin yaklaşık üçte biri ila yarısına denk geliyor”

Virüslerin kendilerini kopyalarken genomlarında hatalar yaptığını söyleyen Harrison, bu değişikliklerin birikimli olabileceğini ve virüsün gelecekteki kopyalarına aktarılabileceğini belirtiyor. Yeni koronavirüsün resmi adı olan SARS-CoV-2‘deki genetik değişiklikleri izleyen araştırmacılar, virüsün nispeten istikrarlı göründüğünü söylüyorlar. Harrison, “Virüs, bu yayılma sürecinde ayda ortalama iki kez mutasyona uğruyor. Bu, grip hastalığına neden olan influenzanın geçirdiği değişimin yaklaşık üçte biri ila yarısına denk geliyor” diyor.

Araştırmacılar, SARS-CoV-2’deki genetik değişiklerin insanlardaki etkilerini anbean gözlemliyor. Örneğin, koronavirüs bağışıklık sistemimizin bazı bölümlerini bloke etmenin yollarını geliştirdiyse, vücudumuzda saklanabilir ve daha güçlü hale gelebilir. Ya da İnsan hücrelerine daha güçlü bağlanmak üzere evrimleştiyse, daha verimli ve hızlı bir şekilde çoğaltabilir.

Araştırmacıların şu ana kadar gözlemledikleri küçük genetik değişiklikler, virüsün işlevini değiştirmiş gibi görünmüyor. Ayrıca bu yavaş değişim oranı, tedaviler ve aşılar için potansiyel olarak iyi bir haber. Araştırmacılar, SARS-CoV-2‘ye karşı geliştirilecek aşının, insanları potansiyel mutasyonlara karşı yıllarca koruyabileceğini öngörüyor.