YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Dizüstü Bilgisayarlarınızı Nasıl Hızlandırırsınız?

Dizüstü bilgisayarlarınızla şu karantina dönemlerinde çok ilgilendiğinizin farkındayız. Bir çok kişi vakit öldürmek için bilgisayarlarına sarıldığının da farkına varmışsınızdır. Evet konumuza gelirsek eğer; diz üstü bilgisayarlar, birçok sebepten ötürü yavaşlayabilir. Arkada çalışan sekme ve programlar bilgisayarınızın yavaşlaması için sebeplerden birkaçı olacaktır. Dizüstü bilgisayarlarınızı bir nebze de hızlandırmak isterseniz bu olay tamamen sizleri, hafızanızı boşaltmaya yöneltiyor. Arkada çalışan animasyonları devre dışı bırakmanız bile sizin bilgisayarınıza hız kazandıracağından emin olabilirsiniz.

2-) Halihazırda açık bulunan sekmeleri kapatmak. 

Tarayıcınızda bulunan her çalışan sekme çalışmak için küçük bir miktar hafıza gerektirir. Açık sekmeler ne kadar çok olursa dizüstü bilgisayarının web tarayıcısına ayırması gereken hafıza o kadar çok olur. Bu yüzden sizler kullanmadığınız sekmeleri kapatmanızı da bir hayli öneriyoruz. 

sekme kapatma

3-) Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatmak. 

Başlat menüsünde yer alan yeniden başlat butonuna basarak da bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Düzenli olarak haftada bir kez yaptığınız “yeniden başlat”a basmanız oldukça sağlıklı olacaktır. 

4-) Gereksiz çalışan program ve uygulamaları dosyaları silmek

Eskiden kullandığınız ve artık kullanmadığınız uygulamaları silerek bilgisayarınıza hız kazandırmak mümkündür. 

uygulama silme

Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz?

mac hızlandırma
Mac kişisel bilgisayar hızlandırma.

1-) Yazlım güncellemelerini denetlemek.

Apple tasarım harikası olan Mac bilgisayarlar da yavaşlama sorunu ile bizleri baş başa bırakabiliyor. Bu yüzden yapmamız gereken ilk başta yazılım güncellemelerini denetlemek olacak. Bunu da sol üst köşede yer alan Apple menüsünden App Store kısmından yazılım güncellemelerini denetle diyerek kontrol edebilirsiniz. Yazılımınızı güncel tutmak size hız sağlayacaktır.

2-) Gereksiz arka plan işlemlerini devre dışı bırakmak. 

Apple Mac bilgisayarınızda yer alan arka plan işlemlerini sonlandırmak sizlere zaman ve hız sağlayacaktır. Dizüstü bilgisayarınızda ark planda çalışan programlar sizleri oldukça sinir edecektir. Çünkü bu arkada çalışan uygulamalar,  bilgisayarının hafızasını riske sokar ve bilgisayarının yavaş çalışmasına neden olur. Arka plan işlemlerini sonlandırmak dizüstü bilgisayarının hızını artırır. Bunu hızlandırmak için  şu adımları izleyin.

  • Uygulamalar klasörünü açın
  • Hizmetler butonuna basarak aktif et.
  • Etkinlik izleyicisini aç. > Hafıza sekmesine tıkla.
  • Hafıza filtresine tıkla.
  • Kapanmasını istediğin bir programa çift tıkla.
  • Ardından çık’a basarak kapatabilirsiniz. 
  1. Bildiğiniz programları kapatmanız da fayda var.
  2.  Hafıza bölümünde uygulamalar kapladığı alana göre sıralanır. En büyük program en başta gözükür.