YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Chrome Dinozor Oyununun Hikayesi

google chrome dinozor oyununun hikayesi
Ayda 270 Milyon Defa Oynanan Chrome’un Dinozor Oyununun Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken şaka şaka. Sizlere masal anlatacak değiliz.

Bu makalemizde chrome’un meşhur dinozor oyunu hakkında bilgiler ve bu oyunun gerçek hikayesini sizler ile paylaşacağız.

Google’ın meşhur dinozor oyununu bilmeyen ve duymayan kalmamıştır herhalde. Chrome tarayıcısını kullananların sayısı 1 milyarı geçmiş durumda ve chrome’un meşhur dinozor oyununu ise ayda 270 milyon kişi oynuyor.

Chrome da internet bağlantısı olamadığında ekrana çıkan dinozor fikri ilk olarak 2013 yılında ortaya çıktı. Tabi o zamanlar sadece dinozor görseli mevcuttu, henüz bu oyun fikri geliştirilmemişti.

Google, 2014 yılında ise web tarayıcısı olan chrome’un hata ekranını baştan sona güncelledi. Artık internet bağlantı sorunu yaşayan chrome kullanıcıları dinozor oyunu ile karşılaştılar. Google chrome kullanıcıları bundan sonra ne zaman bir internet sorunu yaşarsa önlerine o meşhur dinozor oyunu çıkıyor. Bilgisayar da boşluk tuşuna ve mobil de ekrana basarak bu basit oyun oynanabiliyor.

Oyun oldukça basit bir tasarıma ve oynanışa sahip. Çöl ortasında bulunan dinozoru kaktüs ve akbaba gibi engellerden kurtararak olabildiğince fazla süre hayatta kalmanız gerekiyor.

chrome dinozor oyunu ve tarihçesi

Bu sonsuz koşu Oyunu her geçen süre içerisinde daha da hızlanıyor ve engeller karşısında hayatta kalmak daha da zorlaşıyor. Aynı zamanda oyunda ilerlerken gece ve gündüz olarak da tema değişiyor.

Chrome dinozor oyununu tasarlayan kişi ise Google’ chrome tasarımcısı Sebastien Gabriel.

Sebastien Gabriel
Sebastien Gabriel

Sebastien yaptığı bir ropartajda oyun hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti. Sebastien bu oyunu “İnternet bağlantınız olmadığında“ tarih öncesi çağa ”dönme oyunu”. olarak ifade ediyor.

Sebastien, oyunu eski çağlarda internet olmadığı dönemlerde hayal ederek tasarladıklarını söylüyor.

Oyunu sadece internet bağlantınız olmadığında da oynayabilirsiniz. İnternet bağlantınız açıkken dinozor oyununu oynamak isterseniz bunun için yapmanız gereken tek şey url kısmına chrome://dino yazmanız.

chrome dinozor oyunu

Bu oyunu bitirmeniz ise imkansız çünkü google mühendisleri oyunu bitirebilmeniz için 17 milyon yıl sürecek şekilde tasarladı. Yani oyunda hiç bir engele çarpmasanız bile oyun tam tamına 17 milyon yıl sürüyor.

Bu videomuz da sizlere chrome tarayıcısının popüler oyunu olan chrome dinozor oyunu hakkında bilgiler verdik. içeriği yararlı ve faydalı bulduysanız paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzeri.