YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Akıllı Telefon Kullanırken Bu Hataları Yapmayın!

Akıllı telefon yaşamımıza öyle bir girdi ki artık telefon olmadan çocuklara yemek bile yediremiyoruz. Son 6 yıldır telefon ile olan yaşantımız hızlı bir şekilde arttı. 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon…

Akıllı telefonlar faydalı olduğu kadar zararları da mevut. Akıllı telefon kullanma hataları da atık çok sık yapılıyor.

Bilinçsizce kullandığımız akıllı telefonlar sağlığımıza ve sosyal yaşantımıza doğrudan etki edebiliyor. Peki telefon kullanmanın zararları ne olabilir ki diyenleriniz olacak. Böyle düşünenleri makalemizin içerisine alalım. Akıllı telefon kullanma hataları listemizde değindiğimiz konulara sağlığınız için lütfen dikkat edin. Gelin hep beraber telefon kullanırken yaptığımız yanlışları görelim.

Akıllı Telefon Kullanırken Yapılan Sık Hatalar

Telefon İle Uyumak

akıllı telefon ile uyumak

Henüz kanıtlanamamış olsa da çoğu bilim insanı cep telefonun yaydığı radyosyonun insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Özellikle neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcıları gece uyurken telefonu başucuna koymayı tercih ediyor.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre insan uyurken telefonunun başucunda olması psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlıyor. Başka bir araştırmaya göre insan cüzdanının kaybolduğunu 45 dakikada telefonunun kaybolduğunu ise 9 dakika içerisinde anlayabiliyormuş.

Bu araştırmalara bakılınca telefonsuz yaşamayacak gibi bir sonuca varıyoruz. Evet doğru telefon artık hayatımızın her yerinde var. En ufak bir işimizi bile şu küçük bilgisayarlar ile hallediyoruz.

Ama bu küçük bilgisayarların bize fayda sağlayacak yerde zarar vermesini istemeyiz. Bu yüzden en azından gece uyurken telefon ile aranızda en az 1 metre mesafe olsun.

Çok Fazla Süre Telefon Ekranına Bakmak – Mavi Işığa Maruz Kalmak

gece karanlığında uzun süre telefon ekranına bakmak

Gece telefon kullanımında yapılan bir diğer yanlış davranış ise karanlık ortamda telefonun son parlaklığı ile telefon ekranına bakmak oluyor. Gece cihaz ekranları oldukça fazla mavi ışık yayarlar etrafa. Buda hem baş ağrılarına hemde göz sağlığı sorunlarına yol açabiliyor.

Gece mavi ışıktan korunmak için ise ekran parlaklık seviyesini düşürün ve telefonunuzun ayarlar kısmının içerisinde bulunan mavi ışık filtresini (gece ışığı) açın.

Düşük Sinyal İle Telefon Kullanma

düşük sinyal de telefon kullanmak zararlı mı

Telefonların düşük çekim noktalarında daha fazla radyasyon yaydıklarını biliyor muydunuz? Akıllı telefonların çekim kaliteleri düştüğü anda telefon yeni sinyal yerleri bulmak için daha fazla radyasyon yayar. Bu da fazla radyasyona maruz kalarak sağlığımız için olumsuz yönde etki ediyor.

Bizim bu durumda yapacağımız doğru hareket telefonu iyi çeken bir yerde kullanmak olacak. Telefonunuz 2G veya 3G de çalışıyorsa mutlaka telefonu şebeke ayarlarından 4.5G de çalıştırmaya özen gösterin.

Telefonu Sürekli Elinizde Bulundurmayın

telefonu sürekli elde tutmak

Telefonu sürekli elde tutmakta tıpkı uykudayken telefonu yakınında bulundurma ile eşdeğerdir. Hele ki telefonunuz ciddi bir sar değerine sahip ise bu sisizn için risk haline gelebilir.

Telefonunuzu sürekli elde tutmak yerine çantanıza veya cebinize koymanız bir nebze de olsa sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Telefona Sürekli Eğilerek Bakma

telefon kalbur yapar mı

Yapılan bir araştırmaya göre telefona uzun süre eğilerek bakmak sırt kısmında sorunlara yol açtığı gözlemlendi. Akıllı telefon kullanıcları bilinçsiz ir şekilde eğilerek telefona bakarak hem sırt bölgesindeki sinir sistemlerine zarar veriyorlar hemde ilerleyen zamanlarda kalbur olmalarına yol açıyorlar.

Akıllı telefon kullanırken sırtınızı dik konuma getirin. Telefonu kaldırarak yüzünüz hizasına getirerek eğilmekten kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar: