YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Bitcoin Cüzdan Güvenliği Nasıl Yapılmalı?

bitcoin güvenliği nasıl yapılmalı

Bitcoin satın aldıktan sonra ne yazık ki her şey yeni başlıyor. Bitcoin güvenliği önemli konulardan biri zira hackerların artık bir numaralı hedefi bitcoin cüzdanları. Peki bitcoin cüzdan güvenliği nasıl sağlanmalı? Bitcon hesap gücenliği için ne gibi tedbirler alınmalı? İşte bugün bu içeriğimizde sizlere bitcoin aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken maddelerden bahsedeceğiz.

Bitcoin Satın Alanların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Eğer sizlerde bitcoinlerinizi güvende tutmak ve onları kötü niyeli kişilerden saklamak istiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat ediniz. Bitcoin satın aldıktan sonra dikkat etmeniz gerekenler aşağıda listelenmiştir. Keyifli okumalar.

Previte Key’lerinizi paylaşmayın ve bitcoin cüzdanları kullanın

Bitcoin Previte Key

Bitcoin geleneksel para birimlerinin aksine dijital bir para birimi. Bu nedenle özellikle de satın alma ve saklama konusunda yaklaşımlar tamamiyle farklı. Bitcoin fiziksel olarak var olmadığı için teknik olarak saklanamaz. Onun yerine saklamanız gereken şey açık Bitcoin adresinize erişim sağlayan ve işlemleri onaylayan özel anahtarlarınızdır. Bu anahtarlara ise private key yani özel anahtarlar denir. Her Bitcoin cüzdanının bir veya birden fazla özel anahtarı olabilir. Özel anahtarlarınızı kesinlikle başkaları ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu özel anahtarlarınızı ise farklı bitcoin cüzdanları ile de saklayarak daha güvenli bir şekilde tutabilirsiniz.

Telegram Signal, Bip gibi platformlarda bulunan gruplara dikkat edin.

Telegram, signal ve bip gibi mesajlaşma uygulamalarında bulunan grupların hızlı yükselişi aynı zamanda bu gruplardaki tehlikeyi de arttırıyor. Telegram gibi platformlardaki grup sayfalarında paylaşılan dosyalar ve bağlantılar bitcoinlerinizi tehlikeye sokabilir. Mesajlaşma uygulamalarında bulunan her grup sayfasına katılmayın. Gruplarda paylaşılan her bağlantıya tıklamayın ve gruplardaki üyeler tarafından paylaşılan dosyalara dikkat edin.

Önerilen İçerik: 2000 TL Altı En İyi Akıllı Telefonlar

orijinal lisanlı programlar kullanın

Crakli oyun ve programlardaki tehlikenin farkına varın. Her gün yüzlerce kullanıcı bu tür lisanssız carkli oyun ve uygulamalardan dolayı hackleniyor. Ve hackerlar son zamanlar da bitcoin cüzdanlarını hedef alıyorlar. Hackerların hedefindeki bitcoin sahiplerini bu yüzden büyük tehlikeler bekliyor. Bitconlerinizi güvende tutmak istiyorsanız orijinal lisanlı Windows kullanın ve crakli oyun uygulamalardan kesinlikle kaçının.

cüzdanların yedeklerini fiziksel olarak en az 3 farklı yerde saklayın

Birçok depolama türü ve bitcoin cüzdan türü vardır. Aslında Bitcoinleri saklamak gerçek Bitcoinleri saklamak değil Bitcoin adresimize özel kişisel anahtarımızı saklamak olarak anlaşılmalı.

bitcoin cüzdanları

Bitcoin açık anahtar/gizli anahtar çiftlerini kullanarak çalışır. Açık anahtar hesabımıza transfer yapılabilmesi için kullanılan ve herkesin bilebileceği bir bilgi iken, gizli anahtar ise hesabımızdan para gönderirken bu işlemi onaylamak için kullandığımız şifredir. Bu gizli anahtar yani pıravıt kiy ‘cüzdan’ dediğimiz yazılım içerisinde saklanır ve bu cüzdanların farklı güvenlik seviyelerine sahip birçok türü vardır. Masaüstünde, telefonunuzda, çeşitli web cüzdan hizmetlerinde sakladığınız bitcoin cüzdanlarınızı fiziksel olarak da en az 3 farklı yerde saklamanız sizin için daha güvenilir olacaktır.

mailinizde 2fa olsun

2fa - 2 faktörlü doğrulama

Two Factor Authentication (İki Faktörlü Doğrulama), bilgi ve sahipliğin kanıtlanması ile yetkilendirilmenin yapıldığı sistemlere verilen addır. Örneğin ATM makinesinden para çekmek istediğinizde banka kartı ve pin koduna ihtiyaç duyarsınız. Bu iki özellikten herhangi birine sahip olmamanız durumunda para çekemezsiniz.

İnternete bağlı sistemlerden örnek vermemiz gerekirse, Google hesabınızda 2 adımlı doğrulamayı aktif etmeniz durumunda, oturum açmak için hesabınıza parolanız ile giriş yapmanız ve ardından anlık olarak üretilen iki adımlı doğrulama kodunu girmeniz gerecektir. İşte bu yüzden 2 faktörlü doğrulama hesaplarınızın güvenliğini 2 katına çıkarır ve olası saldırı durumlarında daha güvenli halde olursunuz. Mail hesabınızda da bu sebeple 2 faktörlü doğrulama özelliğini aktif edin. 2fa ile mail hesabınızın güvenliği daha da artmış olacak ve olası saldırılara karşı daha güvenilir olabileceksiniz.

orjinal antivirüs kullanın

antivirüs

Birçok insan benim gibi antivirüs kullanmıyor fakat söz konusu bitcoin cüzdanlarınızın güvenliği olduğu için orijinal antivirüs yazılımlarını kullanmanızı öneririz. Masaüstü bilgisayarınızda ve telefonunuzda antivirüs kullanın ve cihazlarınızda sık sık taramalar gerçekleştirin.

android kullanıyorsanız daha dikkatli olun

Android işletim sistemi diğer işletim sistemlerine nazaran daha özelleştirilebilir bir işletim sistemi olduğu için bu mecralarda güvenlik zafiyetleri daha fazla olabiliyor. Android cihazınıza kaynağı belirsiz yerlerden apk yüklemeyin ve her bağlantıya tıklamayın. Online dizi ve film platformları yasa dışı platformlar olduğu için burada kötü amaçlı reklamlar da oldukça fazla. Bu sebeple bu tür web sayfalarına girmeden önce iki defa düşünün. Gördüğünüz üzere bitcoin satın aldığınızda her şey aslında yeni başlıyor. Bitconlerinizin güvenliğini sağlamak sandığınızdan çok daha zor ve sorumluluk gerektiren bir görev. Bitcoinlerinizi gvende tutmanız için sizle ile bu maddeleri paylaştık. Peki siz bitcoin cizdanınızın güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz. Gelin yorum kısmında tartışalım. Ayrıca videomuzu beğenerek ve kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz. Bir sonraki video da görüşmek üzere kalın sağlıcakla.