YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Bilim İnsanları Virüs Kullanarak Pil Geliştirdi!

virüs kullanılarak pil geliştirildi

Bilimdeki gelişmelerin zirveyi gördüğü günümüzde bilim insanları yine akıl almaz bir teknolojiye imza attılar.

MIT’ ten bilim insanları yine çok ilginç bir işe imza atarak virüs kaynaklı pil geliştirmeyi başardılar.

Pil teknolojisinin gelişmesi ve pil teknolojisinin de kullanımının artması bilim insanlarını yeni arayışlara sürüklüyor.

Çok ilginç pil teknolojilerinin yapılmasıyla gelişimin artması son zamanlarda zirveyi gördü ve MIT‘ ten bilim insanları virüs kullanarak pil geliştirdi.

Virüs Kullanarak Pil Elde Etmek

Lityum iyon pillerden çok daha etkili ve uzun ömürlü piller geliyor. Nasıl mı? Virüsle!

MIT üniversitesinde bir araştırma grubu küçük bir virüsün genleri ile oynayarak lityum iyon pilden çok daha güçlü ve etkili bir pil üretmeyi başardılar. Bu virüste bulunan ve M13 olarak bilinen iki gen ile oynayarak virüsün uygun ısıda, su ve iyon dolu bir kapta bekletilmesiyle kendisine demir fosfattan bir kabuk oluşturmasını ve karbon nano tüpe yapışarak oldukça ince ve güçlü bir elektrot oluşturmasını sağladılar. Bu şekilde oluşturulan pillerin performansı ve pil kapasitesi pazarda bulunan en iyi piller ile aynı olurken çalışma sürelerinin lityum iyon pillere oranla 3 kat fazla olacağı söyleniyor.

MIT’te madde bilimcisi olarak görev yapan ve araştırmanın başkanlığını yürüten Angela Belcher bu elektrot yöntemi ile MP3 çalar ve cep telefonu gibi ürünler için çok daha güçlü bir pil üretmek mümkün diyor. Ayrıca bu pillerin biraz daha geliştirilmesi ile arabalarda bile kullanılabileceğini iddia ediyor.

Blecherİçerisinde yaşayan bir organizma bulunduğu için yeşil bir renge sahip olacak bu pillerin insan sağlığına hiçbir zararı yok. Ayrıca pil içerisinde virüs için uygun bir ortam yaratıldığı için bu virüslerin ölmesi de mümkün değil” diyor. Belcher “lityum iyon piller güçlü ve hafif bir yapıya sahip ancak elektron salınımları çok yavaş. Yeni bulunan teknolojide ise elektron salınımı son derece hızlı olacak” diyor.

Virüslerle oluşturulacak pil teknolojisini piyasada görmek için biraz daha zamana ihtiyaç var. Teknolojinin geleneksel pillerle rekabet edebileceği bir noktaya ulaştırılması için daha fazla geliştirmeye ihtiyaç duyuyor. Araştırmacılar, pil üretim tesisi kurmak için çok fazla virüsün gerekeceğini ve bu seviyeye ulaşmanın çok kolay olmadığını açıkladılar.