YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Avustralya Yangınlarındaki Şok Edici İstatistikler ve Gelişmeler

Belki de 2020 nin ilk darbesi Avustralya yangınları oldu. Yeni yılda gördüğümüz birçok felaketin başında gelen Avustralya yangınları, sır perdesinin aralanmasıyla birçok istatistiği açığa verdi.

Avustralya Yangınlarındaki İstatistikler Doğru muydu?

Dünyadaki birçok olay gibi Avustralya gerçeklerinin de üstü kapatılmaya çalışıldı. Ancak basına sızan haberlere göre durum medyaya yansıdığından çok daha vahim. Peki gerçekten de çevrede oluşan zarar medyaya yansıdığı ile mi ibaret? Hayvanların ve ağaçların gördüğü zarar hatta yangında seferber olan ve ölen insan sayısı yazılanlardan mı ibaret?

Avustralya Kanguruları Yangın

Avustralya Yangınlarında Şimdiye Kadar Neler Oldu?

Avustralya’nın New South Wales kentinde yüzlerce farklı noktada birçok yangın çıktı ve hükümetin Kasım 2019’da olağanüstü hal ilan etmesine neden oldu. Güney Kore’nin yaklaşık 25.5 milyon dönümlük bir alanı yandı. En az üç gönüllü itfaiyeci de dahil olmak üzere en az 33 kişi öldü ve daha fazlası kayıp. Yaklaşık 3.000 ev yıkıldı veya hasar gördü. Yılbaşı gecesine çıkan günlerde alevler arttıkça, tahliye edilmeye zorlanan binlerce insan Yeni Güney Galler ve Victoria’daki plajlarda sığındı.

Avustralya’da yazlar Aralık ayından Şubat ayına kadar uzanır; yangın olayları genellikle Ocak ayı sonlarında veya Şubat başında zirveye ulaşır. 3 Ocak’ta yetkililer, önümüzdeki birkaç gün içinde koşulların daha da kötüleşeceği konusunda uyardı. Yeni Güney Galler Ulaştırma Bakanı Andrew Constance, Sydney Morning Herald’a “Bu bir yüksek fırın olacak” dedi. 10 Ocak’a kadar, alevleri havalandıran tehlikeli rüzgarlar nedeniyle güneydoğunun en sert bölgelerinde bir dizi büyük tahliye turu başladı.

Başka Bir Tehlike: Duman

Avustralya Yangın

Duman başka bir felaket oldu. 1 Ocak tarihinde, Avustralya’nın başkenti şimdiye kadar gördüğü en kötü kirliliği kaydetti ve hava kalitesi endeksi “tehlikeli” olarak kabul edilenin 23 kat üzerinde. Şehirdeki duman doğum odalarına girdi, MRI makinelerinin çalışmasını durdurdu ve uçağa bindikten kısa bir süre sonra ölen yaşlı bir kadında solunum sıkıntısını tetikledi.

Duman, 1.000 mil uzaklıktaki Yeni Zelanda’ya ulaştı ve burada buzul kaplı zirvelerin üzerinde ürkütücü sahneler yarattı. Duman tabakası o kadar kalındı ​​ki, bir NASA uydusu uzaydan resimlerini çekti.

Basına Sızdırılan ve Yangının Şiddetini Ortaya Koyan İstatistikler

Avustralya Hayvanları
Avustralya da ölen hayvanlar

Sydney Üniversitesi’nden bir tahmine göre, 1 milyardan fazla memeli, kuş ve sürüngen muhtemelen alevler içinde hayatını kaybetti. Kanguru Adası’nda yaklaşık 25.000 koala öldü. Yeni Güney Galler’deki tüm koalaların üçte biri olan sekiz bin koala’nın öldüğüne inanılıyor ve koalaların yaşam alanının yaklaşık yüzde 30’u da yok edildi.

Avustralya Koala Yangın

Yıkım sadece Avustralya’ nın benzersiz ekosistemleri üzerindeki mevcut baskılara katkıda bulunuyor. Kıta, başka hiçbir yerde bulunmayan 244 türe ev sahipliği yapmakta. Bölge ayrıca son 200 yıl içinde soyu tükenmiş yerli memelilerin en yüksek oranına sahiptir.

Gerçekten de medyada çok da duyulmayan bu vahim istatistikler canlı yaşamına büyük bir darbe vurmuş durumda.