YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Astronomi Hakkında En Merak Edilen Sorular Ve Cevapları

Astronomi herkesin merak edebileceği konuları barındırır örneğin Karadelikler, Solucan delikleri, Güneş sistemi gibi konular. Bu yazıda Astronomide en çok merak edilen konulara “kısaca” değineceğiz.

Astronomi’de herkesin merak ettiği konular

  • Karadelikler
  • Solucandelikleri
  • Yıldıztakımları

Karadelik nedir ?

Karadelikler yıldızın kendi içine çökmesiyle oluşur. Kütle çekim alanı çok büyüktür. Karadeliklerden “ışık” bile kaçamaz.

Karadeliğe insan kapılırsa ne olur?

Eğer bir karadeliğe insan kapılacak olursa ve düştüğü küçük kütleli bir karadelikse “spagettileşme” olayı gerçekleşir.

Spagettileşme nedir?

Kara deliğe daha yaklaştıkça gel-git olayı aracılığıyla uzatılır ve sıkılaştırılırsınız. İşte buna Spagettileşme denir. Yani spagetti şeklini alırsınız.

Spagettileşme
Spagettileşme (temsili)

Solucan delikleri nedir ?

Kainat boyunca yıldızlar arası yolculuk yapabilme teorisidir. Bu teoriyi Einstein ve Nathan Rosen ortaya atmıştır. Genel olarak Karadeliklerin bağlantısıyla bağdaştırılır. Solucan deliği ismi şuradan gelmektedir. Eğer bir solucan elmanın üzerinde seyahat ediyor ise tüm elmayı dolaşmak yerine elmanın içini kemirerek diğer tarafa geçer. Şuanda hiçbir fizikçi solucan deliği bulabileceğimizi düşünmüyor. Fakat belkide evrenin sırrı solucan deliklerinde gizlidir.

Solucan deliği
Solucan deliği (temsili)

Takımyıldızları nedir ?

Takımyıldızları eski gök bilimciler tarafından isimlendirilmiştir. Yıldızları birleştirerek şekillere benzetip isimler koyarlar. Aslında o yıldızların arasında bir bağ yoktur sadece bizim baktığımız alandan bu şekiller görünür ve seçilen takımyıldızlarının yerleri değişmez. Bu isimler genelde Yunanlar tarafından koyulmuştur. Bazen karanlıkta takımyıldızlarını bulmak zor olabilir ama bazı belirli ve parlak olanlar rahatça seçilebilir.

takım yıldızları
takım yıldızları