YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Apple Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Apple hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler

Merhabalar değerli Teknotacı takipçileri. Bu makalemizde sizlere bir teknoloji devi olan Apple’ın daha önce duymadığınız ilginç yönlerinden bahsedeceğiz.

Apple şuan için dünyanın en değerli şirketlerinden bir tanesi. Ayrıca Apple, hisse değeri 1,5 trilyon doları aşan ilk Amerikalı şirket olma ünvanını da aldı. Bu kadar büyük ve değerli bir şirket olan apple hakkında bildiklerimiz kadar bilmediklerimiz de bir o kadar mevcut.

Kuruluşundan bir dünya markası olana kadarki ilginç gelişimi, Apple şirketlerindeki ilginç uygulamalar, ilk Apple ürünlerinin özellikleri ve fiyatları, Apple kurucularının ilginç karşılaşması ve daha birçok ilginç bilgiye bu makalemizde değineceğiz. İşte duyduğunuzda hayrete düşeceğiniz Apple gerçekleri…

Apple
Apple

Apple’ın Başlangıçta 3 ortak kurucusu vardı

Öncelikle markanın kuruluşundan bahsedelim. Pek çok kişi Apple’ın Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından ortaklaşa kurulduğunu zannediyor. Aslında Apple’ın 3 ortak kurucusu var. Pek bilinmeyen bu üçüncü kurucu ortağın ismi ise Ron Wayne. Wayne’nin başlangıçta Apple’da %10 hissesi vardı. Ancak şirketin bu kadar büyüyeceğini düşünmemiş olsa gerek ki hissesini 2300 Amerikan doları karşılığında diğer iki ortak Steve Jobs ve Steve Wozniak’a devretti. Sonraki pişmanlığına değinmeye gerek yok sanırım.

Apple Kurucuları
Apple Kurucuları

Apple’ın, 200 adet üreterek satmaya başladığı ilk kişisel bilgisayarı 667 $’a satıldı

Apple hakkında dikkat çeken bilgilerden biri de ilk zamanlardaki fiyatı olmuştur. Apple’ın 1976 yılında satmaya başladığı ilk kişisel bilgisayarı Apple 1 667 $ gibi ilginç bir fiyatla satışa sunuldu ve sadece 200 adet üretildi.

Apple ilk kişisel bilgisayar
Apple ilk kişisel bilgisayarı

Apple bilgisayarlarının yanında sigara içilmesi yasaktı

Belki de en tuhafı da bilgisayarların yanında sigara içilmesi yasağıydı. Apple firması sigara konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Firma yetkilileri, Apple bilgisayarlarının yanında sigara içilmesinin garantiyi geçersiz kılabileceğini söylemiştir. Bunun sebebi, teknik servis çalışanlarının biyolojik tehlike altında kalmasını engellemektir.

apple sigara yasağı
Apple sigara yasağı

Ortaklar Apple’ı kurmadan önce “atari” firmasında tanışmıştır

Kim bilebilirdi ki bu karşılaşmanın bir dünya markasının temellerini atacağını. Apple 1 Nisan 1976  yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmadan önce bu üç ortak “Atari” firmasında tanışmıştır.

Apple kurucuları
Apple kurucuları

Tüm Apple İphone reklamlarında, reklamı yapılan cihazda saat 09.41’i gösterir

Belki de çok az sayıda insanın dikkatini çeken reklamlardaki cihazın gösterdiği saatin de bir anlamı var aslında. Tüm Apple İphone reklamlarında reklamı yapılan modelin ekranında gösterilen saat, Steve Jobs’un Apple’ın 2007 yılında dünyaya tanıtımını yaptığı saattir.

Apple saatinin anlamı
Apple saatinin anlamı

Siri, aslında Apple’a çalışan bir ajandır

Böylesine bir şirketin kişisel verilere el koyması aslında çok da şaşırtıcı değil. Bu görevi üstlenen Siri, yapacağınız tüm konuşmaları ve sakladığınız her şeyi Apple’a göndermektedir.

Apple Siri
Apple Siri

Apple Store’da çalışmak sandığınızdan çok daha zordur

Apple Store’da çalışabilmek için için belli bir eğitim düzeyine ve bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor. Bu sebeple Harvard Üniversitesine kabul edilme ihtimaliniz, Apple’a kabul edilme ihtimalinizden yüksektir.

Apple store
Apple store

Apple bir ülke olsaydı, dünyanın 27. büyük devleti olurdu

Apple’ın büyüklüğünü tek başına kanıtlayacak bir veri olabilir bu. Çünkü Daily Telgraph haberine göre Apple’ın varlıkları Amerika Hazinesini 2’ye katlıyor. İngiltere’nin hazinesini de 3’e katlıyor. Gerçekten olağanüstü bir büyüme.

Apple Şirketi
Apple Şirketi

Ve tabii ki her büyümenin sancılı zamanları olur

Ne kadar büyük bir şirket olsa bile, Apple da maddi açıdan zor dönemlerden geçmiştir. Öyle ki Apple’ın harcamalarını karşılayabilmek için kurucu ortak Steve Wozniak hesap makinesini satmak zorunda kalmıştı.

Steve Wozniak

Evet değerli takipçilerimiz bu makalemizde sizler için Apple hakkında bilinmeyen gerçekleri derledik. Sizler de fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.