YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Active-Matrix Nedir?

Active Matrix Nedir Tanımı

Active-matrix, dizüstü bilgisayar ekranları ve düz ekran monitörler gibi LCD ekranlarda kullanılan bir teknolojidir. Ekran tarafından üretilen görüntüyü kontrol etmek için ince film transistörleri (TFT’ler) ve kapasitörler matrisini kullanır. Her pikselin parlaklığı, ilgili kapasitörlerin elektrik yükü değiştirilerek kontrol edilir. Her pikselin rengi, kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) ışık yayan ayrı ayrı kapasitörlerin şarjını değiştirerek kontrol edilir.

Aktif matris teknolojisi her pikselin ayrı ayrı kontrolünü sağladığından, aktif matris ekranlar tipik olarak ekran boyunca pasif matris ekranlarından daha eşit parlaklık ve renk gösterir. Aktif matris teknolojisinin birçok avantajı nedeniyle, çoğu modern bilgisayar monitörü, dizüstü bilgisayar ekranı ve LCD televizyon aktif matris ekranlar kullanır.

Teknotacı – Teknoloji, Bilgisayar, Bilişim Terimleri Sözlüğü

Bu sayfa Active Matrix‘in teknik tanımını açıklar. Bilişim dünyasında Active Matrix‘in ne anlama geldiğini açıklar ve teknoloji terimler sözlüğümüzde bulunan birçok yazılım teriminden biridir.

Teknotacı web sitesindeki teknoloji terimler sözlüğü kategorisinde bulunan tanımlar teknik olarak doğru ancak anlaşılması kolay olacak şekilde yazılmıştır. Tanımını Yaptığımız Aktif Matrik‘sin yararlı olduğunu düşünüyorsanız bizi referans göstererek paylaşabilirsiniz. Bu terimin güncellenmesi gerektiğini veya sözlüğümüze eklenmesini istediğiniz tanımları bize email aracığıyla gönderebilirsiniz.