YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Active Directory (Aktif Rehber) Nedir?

Active Directory Nedir

Active Directory (AD), ağdaki bilgisayarları ve diğer aygıtları yönetmek için kullanılan bir Microsoft teknolojisidir. Hem yerel hem de Internet tabanlı sunucuları çalıştıran bir işletim sistemi olan Windows Server’ın birincil özelliğidir.

Active Directory, ağ yöneticilerinin bir ağ içinde etki alanları, kullanıcılar ve nesneler oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır. Örneğin, bir yönetici bir grup kullanıcı oluşturabilir ve sunucudaki belirli dizinlere belirli erişim ayrıcalıkları verebilir. Bir ağ büyüdükçe Active Directory, her düzeyde erişim denetimi sağlarken, çok sayıda kullanıcıyı mantıksal gruplara ve alt gruplara organize etmenin bir yolunu sunar.

Active Directory Örneği (Microsoft)

Teknotacı – Teknoloji, Bilgisayar, Bilişim Terimleri Sözlüğü

Bu sayfa Active Directory‘nin teknik tanımını açıklar. Bilişim dünyasında Active Directory‘nin ne anlama geldiğini açıklar ve teknoloji terimler sözlüğümüzde bulunan birçok yazılım teriminden biridir.

Teknotacı web sitesindeki teknoloji terimler sözlüğü kategorisinde bulunan tanımlar teknik olarak doğru ancak anlaşılması kolay olacak şekilde yazılmıştır. Tanımını Yaptığımız Active Directory‘nin yararlı olduğunu düşünüyorsanız bizi referans göstererek paylaşabilirsiniz. Bu terimin güncellenmesi gerektiğini veya sözlüğümüze eklenmesini istediğiniz tanımları bize email aracığıyla gönderebilirsiniz.