YouTube Kanalımıza Abone Olarak Yeni Videolarımızı Kaçırmayın!

Koronavirüs, Mars’a Gönderilecek mi?

Dünyanın bu ölümcül virüse karşı verdiği savaşa ithafen NASA, Mars’a alüminyum tabaka içerisinde koronavirüs numunesi gönderecek. NASA JPL yöneticisi: “Programın aksamaması için canla başla yapılan toplantılar, ekstra güvenlik ve sağlık önlemleri ve birçok zorluğa rağmen Mars 2020 görevi çalışanları bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çalıştı.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

virüsü taşıyacak alüminyum plaka

Koronavirüsü taşıma görevini üstlenecek olan kutunun eni 8, boyu 15 cm olarak tasarlandı. Üzerindeki simge ise dünya tıp sembolünü ifade etmekte. Bir astrobiyolojik görevin bir parçası olan Perseverance aracı Mars’ta ayrıca yaşam izi sürecek.

Ayrıca bu konuda açıklamalarda bulunan NASA başkanı Jim Bridenstine: “Bugün uzay keşif tarihine ismini altın harflerle yazacak bir projeyi yürütmekteyiz. Yarın ise torunlarımız Perseverance’ın altında imzası imzası bulunan kahramanları hatırlayacak. Sadece dünyadan milyonlarca kilometre uzağa bu aracı gönderdikleri için değil; dünya böylesine zor bir sınav verirken bunu başarabildikleri için” diye sözlerine devam etti.

Konu hakkında kesin bir açıklama yapılmaması da konunun sadece bir iddiadan ibaret olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getirdi.