Kategorize Edilmemiş

Yeni Başlayanlar İçin En Kolay Programlama Dilleri

Proglama dilleri öğrenmek bir çok kişi için göz korkutucu olabiliyor. Günümüzde programlama dilleri öğrenmek neredeyse çocuk oyuncağı. Artan teknolojik gelişmeler, forumlar ve internet toplulukları sayesinde erken yaşlarda bile yazılım dilleri öğrenmek çok basit hale geldi. İşte bu yazımızda sizlere, yeni başlayanlar için en kolay yazılım dilleri hangileridir? sorusuna cevap arayacağız.

en kolay yazılım dilleri

Sizinde programlama ve yazılım dillerine olan merakınız var ise hemen basit proglama dillerinden birinden başlamalısınız. Bir çok kişiye göre geleceğin en meşhur ve en çok para getirecek mesleklerden birisininde yazılım olacağı konuşuluyor.

İşte en kolay proglama dilleri;


JavaScript

JAVA SCRİPT
Java script ile java’yı karıştırmayın. Java progralama dili, java script ise bir ön uç geliştirmedir. Java script’i detaylı araştırırsanız java ile arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Java script öğrenmek için herhangi bir extra programa, uygulamaya gerek duymazsınız. Bir not defteri ile de java script öğrenebilirsiniz. Kullanım alanları epey fazladır ve bu programlama dilini öğrenmek çok basittir.

Kullanım Alanları; Web geliştirme
Artıları; Birden fazla platform ile uyumlu çalışabilme, diğer dillerle birlikte çalıştırabilem, herhangi bir derleyicinin olmaması
Eksileri; Zayıf OOP örneği, Hata ayıklamak zor

Ruby on Rails

ruby on rails
RAİLS
Ruby veya bir diğer ismi ile rails programlama dili öğrenmesi en kolay dillerden biridir. Bu yazılım dili ile web gelştirme yapabilirsiniz. Oldukça az sayıda komutlara sahip olduğu için kısa sürede bu dili öğrenebilirsiniz. Bir çok ünlü web sitelerininde bu proglama dilinden yapılmış olduğunu unutmayın.

Kullanım Alanları; Web geliştirme
Artıları; Dünyada iyi bir iş piyasasına sahip
Eksileri; Eksikliğini bulamadık 🙂

Python

python
PYTHON
Python programlaya yeni başlayanlar için harika ve çok basit bir yazılım dilidir. Dünya genelinde oldukça popüler bir yere sahip olan python kullanım ve iş bulma bakımında da üst sıralarda yer almaktadır. Eğer ki programlama dilleri hakkında en ufak bir bilgi birikiminizin olmaması durumunda sizlere python programlama dilini öneriyorum. Benimde ilk başladığım ve halen devam ettiğim bir programlama dili özelliğine sahip.

Bununla birlikte, giriş seviyesi programlama konusunda Python biraz karmaşıktır. Örneğin, bir adlandırma kuralını ve girintiyi ayarlamak önemli ayrıntılardır. Ancak esnekliği ve geniş topluluğu göz önüne alındığında, Python yeni başlayanlar için kolay bir programlama dili.
Kullanım Alanları; Web geliştirme, Uygulama geliştirme
Artıları; Masaüstü web uygulamalarında kullanılır, Açık kaynak kodludur.
Eksileri; İyi bir düşünmeye gerek duyulur.

Java

java
JAVA
Java en eski ve halen en çok kullanılan programlama dilidir, Java web ve masaüstü araçlarında kullanılır. Evet yeni başlayan biri için az zorlasada mantığı anladıkdan sonra devamı gelir. Java ile yapılan bir kaç projeyi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
Java ile yapılmış projeler;
Kullanım Alanları; Web geliştirme, Uygulama geliştirme
Artıları; Çok popüler bir dildir, Uzun süre hayatta kalan dildir, Öğrenmenize yardımcı yüzlerce kaynak
Eksileri; Çok analitik düşünmek gereken bir dildir.

C/C++

C ve C++ programlama dili denilince akla gelen ilk yazılım dilleridir. Bu iki dili öğrendikten sonra diğer diller sizin için çok basit gelecektir. Sizlere tavsiyemiz bu dile başlamadan ilk sıralardaki dillerden birini seçmek. Yoksa programlama öğrenme hevesiniz hemen bitebilir. Çünkü epey zor dillerdir C ve C++.
Kullanım Alanları; Uygulama geliştirme
Artıları; Oyun geliştirmek için iyi bir dildir.
Eksileri; C++, C’den biraz daha zor.

C#

C #, yeni başlayanlar için müthiş bir seçimdir. Oldukça basit bir başlangıç ​​zamanı vardır: SQL Express gibi gerekli tüm öğelerin kapsamlı bir şekilde kurulması için Visual Studio Express’i indirin. C # web geliştirme, konsol uygulamaları gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Sözdizimi C’ye dayanmaktadır.

Kullanım Alanları; Uygulama geliştirme

Artıları; Kullanımı kolaydır, Yaygın olarak kullanılan bir dildir.
Eksileri; Kompleks derleyici
Sizin ilk öğrendiğiniz programlama dili hangisiydi? Ne gibi zorluklar çektiniz? Yorum kısmından bizlerle paylaşın…
Etiketler: Kolay öğrenilebilen programlama dilleri, Basit programlama dilleri hangileridir, Programlamaya yeni başlayanlar için basit yazılım dilleri nelerdir?

Etiketler

Furkan OTACI

Yazılım ve internete olan bir merakım var. Bu merakım sayesinde web dünyasına çeşitli projeler kazandırdım. Kendimi her geçen gün daha da geliştirmek için durmadan çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı