teknolojiden fazlası

Android’de Yeni Bir Tür Virüs Keşfedildi

0 115
Android bir türlü bu virüslerden kurtulamadı gitti. Yeni keşfedilen Gooligan adlı bi virüs türü şuan sizin telefonunuzda da bulunabilir.

android virüs

Güvenlik firması Check Point Software Technologies tarafından keşfedilen Gooligan, ilk olarak Ağustos ayında çıktı. O zamandan bu yana, şu anda her gün yaklaşık 13.000 cihazı enfekte eden 1 milyon Android cihazını ele geçirmiş bulunmakta.

Gooligan, üçüncü taraf pazardaki en az 86 Android uygulaması içeriyor. Ayrıca, görünüşte masum bir zararlı bağlantıyı körü körüne tıklarsanız, telefonunuza veya tabletinize de yol bulabilir. Kurulduktan sonra, Gooligan cihazınızı köklendirerek (rootlayarak) mahveder.

Cihazınız kökleştikten sonra Gooligan, cihazınızın Google hizmetlerine erişmek için kullandığı kimlik doğrulama belirteçlerinden ödün verecek yazılımı indirip yükleyecektir. Risk altındaki kişiler arasında Gmail, Google Drive, Google Fotoğraflar, Google Dokümanlar ve daha fazlası bulunur.


Gooligan, Google Play Derecelendirmelerini Artırıyor


Gooligan’ın yazarları, bunu özel verilerinize erişmeyi de içeren çeşitli şekillerde kullanabilirler. Ancak, bu uygulamaların puanlarını artırmak için Gooligan’ı oyunun Google Play’i için kullanıyor oldukları, uygulamaları indirdikleri ve 5 yıldızlı değerlendirmeden çıktıkları gözüküyor. Sebep? Para, elbette, bu süreç ciddi gelir üretiyor.

Google, Android güvenlik mühendisi Adrian Ludwig’ in verdiği röportaj;

“Kullanıcılarımızı korumak ve genel olarak Android ekosisteminin güvenliğini artırmak için birçok önlem aldık. Bunlar arasında: Etkilenen kullanıcıların Google Hesap belirteçlerini iptal etmek, onlara güvenli bir şekilde oturum açmak için net talimatlar vermek, etkilenen cihazlardan bu konuyla ilgili uygulamaları kaldırmak, kullanıcıları gelecekte bu uygulamalardan korumak ve İSS’ler ile işbirliği yapmak için kalıcı Doğrulama Uygulamaları iyileştirmeleri dağıtmak bulunmaktadır. Tamamen bu malware ortadan kaldırmak için. “

Gooligan’dan etkilenmedin mi? Bu karşılaştığınız ilk Android malware mi? Google’ın Android kullanıcılarını korumak için daha fazla çaba göstermesi gerekiyor mu? Android’in parçalanma seviyesi güvenliğe zarar veriyor mu? Lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından bize bildirin!


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.