Windows 32-Bit Ve 64-Bit Arasındaki Fark Nedir?

person today Aralık 04, 2016
32-bit ve 64-bit terimlerini bir yerlerden duydunuz, ancak bunları gerçekten anlamadınız. Şimdi bu tanımlamaların nereden geldiğine ve bilgisayar deneyiminiz için ne kast ettikleri üzerine bir göz atalım.


Bilgisayarınızın mimarisinin 32 bit veya 64 bit olup olmaması bilgisayarınızın içindeki işlemciye (merkezi işlemci veya CPU olarak da bilinir) bağlıdır. Şu anda, bilgisayar işlemcilerinin çoğunluğu bu iki kategoriden birine giriyor. 64-bit işlemciler, 32-bit işlemcilerinden daha üstündür, çünkü çok daha fazla bilgiyi tutabilir ve işleyebilirler.

64 bit işlemci kullanıyorsanız, yararlanmak için Windows'un 64 bit sürümünü de kullanmanız gerekir. Windows'un 32 bitlik sürümleri 64 bitlik işlemcilerde çalışır, ancak fazladan güç kullanamazlar. 32 bitlik işlemciler üzerinde Windows'un 64 bit sürümünü yükleyemezsiniz, ancak tartışacağımız gibi 64 bit Windows 32 bit yazılımla geriye dönük olarak uyumludur.Windows'daki bu farkı farkedeceğiniz iki büyük yer var. Biri, Windows'un 32 bitlik bir sürümünün yalnızca en fazla 4 GB RAM (veya daha az) kullanabilmesidir. Bu nedenle, Windows'un 32 bit'lik bir kurulumunda 16 GB'lık RAM'ı yerleştirirseniz, aslında 4 GB'den fazla kullanmazsınız.

Fark yaratacak diğer yer ise Program Files klasörüdür. Windows'un 32 bitlik bir sürümünde, uygulamalar yalnızca Program Dosyaları klasörüne yüklenecektir. Ancak, 64-bit sistemlerde ek bir Program Files (x86) klasörü bulunur. Bunun nedeni, 32 bitlik bir mimari için yazma yazılımının 64 bitlik bir sistem için yazılmasından çok farklı olmasıdır. Programların çalışması için DLL gibi bazı paylaşılan bilgileri kapması gerektiği zaman doğru Program Dosyaları dizinine bakmaları gerekir. İşte bu yüzden Windows bunları ayrı tutar. Windows'da 32-bit'e x86, 64-bit'e x64 adı verildiğini unutmayın.

32-bit ve 64-bit Programlar

Bazı yazılımları yüklediğinizde, 32 bit veya 64 bit sürüm olsun, satıcı tarafına göre değişir. Bazı geliştiriciler yalnızca 32 bitlik bir sürüm sunar, bazen seçmenize izin verirler ve yine de diğerleri sizin için doğru sürümünü otomatik olarak yükler. Windows'un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, mümkün olduğunda 64 bit sürümlerini yüklemelisiniz.

Diyelim 64 bit kullanıyorsunuz ve 64 bitlik bir uygulamanın sürümünü yüklediniz. Bu uygulamada hız patlaması yaşatmaz sadece daha kararlı ve istikrarlı çalışmasını sağlar.

Peki Hangi Sürümü Kullanıyorum Nasıl Öğrenirim?

Windows'un 32 ve 64 bit sürümleri hakkındaki tüm ayrıntıları tartıştığımıza göre, hangi sürümü kullandığınızı öğrenebiliriz.

Bunu yapmanın birçok yolu var, ancak en kolay olanı Sistem diyaloğunu açmaktır. Windows 8 veya Windows 10'da, Başlat Düğmesine sağ tıklayın ve Sistem'i seçin. Windows 7 veya daha önceki sürümlerde Bilgisayar'ı sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Bu menüyü açmak için Windows Tuşu + Duraklat kısayolunu da kullanabilirsiniz.

64 bit ve 32 bit
Kategori İçerikleristyle

first_page
fast_rewind
last_page
fast_forward
Yorum Ekle mode_comment

Hiç yorum yok