Windows ProgramData Klasörü Nedir?

00:35:00

Bilgisayarınızın C diskine girdiğinizde karşınıza her bilgisayarda aynı olan klasörler çıkacaktır. Çoğumuz bu klasörlerin ne işe yaradığını, neleri depoladığını bilmemekteyiz.

Belgeler Klasörü
Belgeler klasörü en çok uygulamalardaki edit dosyalarını barındırır. Örneğin bir video düzenleme programı ile video düzenlediniz. Bu düzenlediğiniz videonun nereye kaydedilmesini seçmediyseniz varsayılan olarak buraya kaydedilir.

Program Files KlasörüProgram files adı üstünde program dosyaları anlamına gelir. Yüklediğiniz bir programın dosyaları buraya yüklenir. Örnek olarak bir uygulama veya oyun açtınız. Açtığınız oyun yazılım komutlarıyla program files'daki dosyaları yazdırıyor ve siz oyun  oynuyorsunuz. Bir bilgisayardan kendi bilgisayarınıza bir oyun veya program yüklemek istiyorsunuz ama setup dosyası yok. O  zaman program files klasörüne girip istediğiniz oyun ve uygulamanın klasörünü harici bir hard disk'e atıp kendi bilgisayarınızın program files klasörüne atıyorsunuz. Ve yüklediğiniz programı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Program Data Klasörü


Program data klasörü uygulama verilerinin kayıtlı olduğu ve bunu isterseniz başka bir bilgisayarınıza aktarabilmenizi sağlayan bir klasördür. Sistem uygulamaları ve sistem izinlerininde kayıtlı olduğu bu klasör silinmesi halinde bir çok uygulama içi ayarlarınızın kaybolacağı anlamına gelir. 

UNUTMA!!! Bilgi paylaştıkça çoğalır..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAYINLAR

BİR SONRAKİ
Next Post »